Zamknij

Więcej zakażeń koronawirusem niż tydzień temu. Jedno województwo bez nowych przypadków

02.08.2021 10:36
koronawirus
fot. Lukasz Solski/East News

Koronawirus w Polsce nie ustępuje, a wariant Delta już dominuje w naszym kraju. W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 91 nowych przypadków SARS-CoV-2. To więcej zakażeń niż przed tygodniem. W ciągu doby nikt nie umarł z powodu COVID-19.

Koronawirus nie słabnie, choć liczba nowych przypadków latem wyraźnie spadła. Dominująca w Polsce stała się już mutacja Delta. - Przekroczyliśmy już 60 proc. udziału tego wariantu w ciągu miesiąca i 80 proc. w tym tygodniu - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na horyzoncie widać czwartą falę. Zdaniem ekspertów priorytetem teraz są szczepienia. Niewykluczone, że nowe restrykcje - jak zapowiedział premier - będą dotyczyć osób niezaszczepionych. - Staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się szczepić przeciw Covid-19, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować restrykcyjne kroki - powiedział w sobotę Mateusz Morawiecki. Profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oświadczył z kolei, że przed nami "ostatni moment" na zaszczepienie się i uzyskanie odporności przed kolejną falą zakażeń.

Koronawirus w Polsce 2 sierpnia. Jedno województwo bez nowych zakażeń

W poniedziałek, 2 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W niedzielę badania potwierdziły również 91 nowych zakażeń. Z kolei tydzień temu informowano o 74 przypadkach SARS-CoV-2.

Nowe przypadki COVID-19 dotyczą osób z województw: śląskiego (12), małopolskiego (11), lubelskiego (9), mazowieckiego (9), dolnośląskiego (8), pomorskiego (8), łódzkiego (5), podkarpackiego (5), świętokrzyskiego (5), wielkopolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), podlaskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (1), opolskiego (0). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu Covid-19 w ciągu doby nie zmarła żadna osoba. W niedzielę resort zdrowia również nie odnotował żadnych zgonów. 

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że w szpitalach jest 271 chorych z COVID-19, a 38 z nich jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 6071 łóżek i 595 respiratorów. Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 76 407 osób. Resort podał, że wyzdrowiało dotąd 2 653 900 zakażonych. 

E7xLmkHXMAAEvsd
fot.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Prof. Andrzej Horban był pytany w TVN24 o ustalenia ws. obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych. Przewodniczący Rady Medycznej przekazał, że "decyzji nie ma, ale jesteśmy bardzo blisko wydania zaleceń". Mają one zostać ogłoszone do końca przyszłego tygodnia.

Zdaniem przewodniczącego Rady Medycznej "niemal pewne jest", że obowiązkowymi szczepieniami zostaną objęci pracownicy służby zdrowia. Rząd rozważa także obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli, narażonych na zakażenie poprzez liczny kontakt z dziećmi. Jak dodał Horban, mogą się pojawić także zalecenia dotyczące pracowników administracji, "pracujących na pierwszej linii frontu, mających kontakt z masowo pojawiającymi się petentami", pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia/PAP