Zamknij

Znów wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. Nowe przypadki w całej Polsce

29.07.2021 10:37
koronawirus
fot. Karol Porwich/East News

Koronawirus w Polsce wciąż stanowi zagrożenie. W czwartek, 29 lipca 2021 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 167 nowych przypadków SARS-CoV-2. Zakażenia wykryto we wszystkich województwach. Poinformowano również o śmierci 5 osób.

Koronawirus nie odpuszcza, choć liczba zakażeń w miesiącach letnich wyraźnie spadła. Na horyzoncie widać jednak czwartą falę. Rząd zastanawia się nad różnymi scenariuszami w związku z prognozowanym wzrostem zachorowań. Być może zostaną wprowadzone obostrzenia na wzór francuski. Tam Unijny Certyfikat Covid trzeba pokazywać przed wejściem do restauracji czy centrum handlowego.

W czwartek o plany związane z ewentualnym lockdownem został zapytany szef KPRM Michał Dworczyk. Pełnomocnik ds. szczepień oświadczył, że nie można wykluczyć żadnych rozwiązań. Zapowiedział jednak, że przepisy mające na celu zahamowanie pandemii Covid-19, które byłyby wprowadzane w trakcie ewentualnej czwartej fali, będą uwzględniały to, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony, bądź ma negatywny wynik testu.

Koronawirus w Polsce 29 lipca. Najwięcej zakażeń w Małopolsce i na Podkarpaciu

W czwartek, 29 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W środę badania potwierdziły 138 nowych zakażeń. Z kolei tydzień temu informowano o 126 przypadkach SARS-CoV-2.

Nowe przypadki Covid-19 dotyczą osób z województw: małopolskiego (24), podkarpackiego (21), mazowieckiego (15), lubelskiego (14), pomorskiego (14), śląskiego (12), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (9), wielkopolskiego (9), dolnośląskiego (8), warmińsko-mazurskiego (7), lubuskiego (5), opolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), łódzkiego (3), świętokrzyskiego (3). 6  zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu Covid-19 w ciągu doby zmarło 5 osób. 4 z nich miały także inne schorzenia. W środę z kolei resort zdrowia informował o 3 zgonach. 

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że hospitalizowanych jest 302 chorych z COVID-19, a 43 z nich jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów przygotowano 6195 łóżek i 610 respiratorów. Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 80 131 osób. Wyzdrowiało dotąd 2 653 529 zakażonych.

29 lipca
fot.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Prof. Andrzej Horban był pytany w TVN24 w czwartek o ustalenia ws. obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych. Przewodniczący Rady Medycznej przekazał, że "decyzji nie ma, ale jesteśmy bardzo blisko wydania zaleceń". Mają one zostać ogłoszone do końca przyszłego tygodnia.

Zdaniem przewodniczącego Rady Medycznej "niemal pewne jest", że obowiązkowymi szczepieniami zostaną objęci pracownicy służby zdrowia. Rząd rozważa także obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli, narażonych na zakażenie poprzez liczny kontakt z dziećmi. Jak dodał Horban, mogą się pojawić także zalecenia dotyczące pracowników administracji, "pracujących na pierwszej linii frontu, mających kontakt z masowo pojawiającymi się petentami", pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia/PAP