Zamknij

Koronawirus w Polsce. Prawie 16 tys. zakażeń. Minister ogłosił decyzje ws. szkół

05.03.2021 17:56
Koronawirus w Polsce 5 marca. Jakie obostrzenia
fot. PAP

Trzecia fala koronawirusa trwa na dobre, a zagrożenie Covid-19 zmienia się tak dynamicznie, że rząd zadecydował o cotygodniowym reagowaniu. Podczas konferencji, po zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, minister zdrowia ogłosił najnowsze decyzje rządu ws. obostrzeń w poszczególnych regionach. Całodniowa relacja na żywo na RadioZET.pl. 

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe decyzje ws. obostrzeń. Wynika z nich, że regionalizacja zostanie przedłużona do 20 marca w woj. warmińsko-mazurskim. Z kolei w woj. pomorskim obowiązywać będzie od 13 do 20 marca. 

Nauka hybrydowa w woj. warmińsko-mazurskim i woj. pomorskim

Spekulowano jednak, że wobec wzrostu liczby zakażeń z ostatnich dni, możliwe jest zamknięcie szkół także w innych województwach. Podjęto jednak inną decyzję, wprowadzając tryb mieszany w szkołach w dwóch regionach.

Nauka hybrydowa w woj. warmińsko-mazurskim i woj. pomorskim będzie obowiązywała od 13 do 20 marca - tak zdecydował rząd. W przypadku pozostałych klas (od IV klasy szkoły podstawowej w górę) nadal obowiązuje nauka zdalna. 

Niedzielski wyjaśnił, że chodzi o model, w którym część dzieci np. w jednym tygodniu uczęszcza do szkoły, a w tym czasie pozostałe korzystają ze zdalnej nauki. - Natomiast w kolejnym tygodniu, bo można to robić również w systemie dziennym, zmienia się sposób prowadzenia tej nauki - przekazał minister, podkreślając, że "głównym argumentem pozwalającym na poluzowanie trybu zdalnego nauczania w klasach 1-3 jest przede wszystkim szczepienie nauczycieli", które do 13 lub 14 marca ma być "praktycznie zakończone".

Koronawirus w Polsce 5 marca. Jakie obostrzenia? Konferencja ministra zdrowia

Rozwój epidemii przybiera coraz bardziej niepokojące rozmiary. Rząd skrócił z dwóch tygodni do tygodnia okres wdrażania lub luzowania obostrzeń. Obecna sytuacja wskazuje, że o luzowaniu możemy raczej zapomnieć.

Prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapowiedział w piątek w Radiowej Jedynce, że najbliższa dostawa szczepionek przeciw Covid-19 planowana jest na poniedziałek. W czwartek o poranku do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek brytyjskiego preparatu AstraZeneca, ale producent odwołał dostawę.

RadioZET.pl/PAP