Zamknij

Koronawirus w Polsce. Dużo więcej zakażeń niż tydzień temu

08.08.2021 10:36
koronawirus
fot. Karol Porwich/East News

Koronawirus w Polsce wciąż nie odpuszcza. W niedzielę, 8 sierpnia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 122 nowe przypadki SARS-CoV-2. To o 31 więcej niż przed tygodniem. W ciągu doby nie odnotowano żadnych zgonów.

Koronawirus nie ustępuje. Obawy budzi szczególnie zaraźliwy wariant Delta, który wciąż rośnie w siłę. W Polsce obecna jest już także odmiana Lambda. W sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że z danych po weryfikacjach wynika, że dotychczas był u nas jeden potwierdzony przypadek tej mutacji i dotyczył osoby z woj. pomorskiego.

Na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się już ponad 10 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Różnią się one od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Istnieją cztery tzw. "warianty budzące niepokój": Alfa, Beta, Gamma i Delta oraz kilka tzw. "wariantów zainteresowania" m.in. Eta, Jota, Kappa i Lambda.

Koronawirus w Polsce 8 sierpnia. Najwięcej zakażeń w Małopolsce

W niedzielę, 8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 122 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W sobotę badania potwierdziły 181 nowych zakażeń.  Z kolei tydzień temu informowano o 91 przypadkach SARS-CoV-2.

Nowe przypadki Covid-19 dotyczą osób z województw: małopolskiego (21), mazowieckiego (14), śląskiego (13), lubelskiego (10), podkarpackiego (8), warmińsko-mazurskiego (8), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (5), wielkopolskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), łódzkiego (4), podlaskiego (4), lubuskiego (2), świętokrzyskiego (2), dolnośląskiego (1), opolskiego (1). 13 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu Covid-19 w ciągu doby nikt nie umarł. W sobotę z kolei resort zdrowia informował o czterech zgonach.

W niedzielę resort zdrowia poinformował, że hospitalizowanych jest 310 chorych z COVID-19, a 48 z nich przebywa pod respiratorami. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6058 łóżek i 585 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 71 091 osób. Wyzdrowiało dotąd 2 654 483 zakażonych.

E8QKc5WWEAMLUpb
fot.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Ministerstwo Zdrowia