Zamknij

Spadek liczby nowych zakażeń. Zmarło 147 osób z Covid-19

09.05.2021 10:37
Koronawirus w Polsce 9 maja
fot. PAP

Koronawirus w Polsce. W niedzielnym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3852 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wskutek ciężkiego zachorowania na Covid-19 zmarło 147 osób, głównie mających już inne schorzenia.

Koronawirus w Polsce słabnie, czego dowodem są znaczne spadki nowych zakażeń publikowane w bilansach resortu zdrowia w kolejnych dniach maja. Ten trend widać nawet w niedzielnych raportach, które - z racji na mniejszą liczbę wykonywanych testów - nie oddają w pełni sytuacji epidemicznej.

Przed tygodniem resort zdrowia informował o ponad 4,6 tys. nowych przypadkach. Z kolei 9 maja 2021 roku laboratoria w Polsce potwierdziły już 3,85 tys. zakażeń. Najwięcej z nich wykryto w województwach: mazowieckim (529), śląskim (508) i wielkopolskim (501).

Koronawirus w Polsce 9 maja.

Wolniej od liczby nowych infekcji spada liczba umierających w szpitalach wskutek ciężkiego Covid-19. Tylko w ciągu minionej doby zmarło w Polsce z tego powodu 147 osób, z czego większość (104) miała choroby współistniejące

Na wygaszanie trzeciej fali zakażeń przekłada się faktyczne masowe przechorowanie Covid-19, ale i przyspieszenie procesu szczepień – premier Mateusz Morawiecki poinformował 9 maja o wykonaniu 10 milionów zastrzyków pierwszą dawką i 3,5 mln osób, które otrzymały obie dawki lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Przypomnijmy, że od dzisiejszej niedzieli e-skierowanie na szczepienie ma w Polsce każdy pełnoletni obywatel.

W szpitalnictwie sytuacja poprawia się z dnia na dzień, ale wciąż obciążenie systemu jest znaczne. Chorzy z Covid-19 zajmują 16,1 tys. łóżek (spadek o tysiąc względem soboty), a najgorzej rokujący są podłączeni do 2138 respiratorów. Na kwarantannie przebywa 124 tys. ludzi, a z infekcji wyzdrowiało ponad 2,59 mln osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/MZ