Zamknij

Komunie św. odbędą się w czasach pandemii? Zdania są podzielone

23.03.2020 22:38
Zdjęcie ilustracyjne
fot. AS photo studio/Shutterstock

W dobie szalejącej epidemii koronawirusa pojawiają się pytania, dotyczące tegorocznych uroczystości I Komunii Świętej. Czy zostaną one przełożone? Kościół nie podjął w tej sprawie jeszcze zdecydowanych kroków ale są głosy popierające zorganizowanie celebracji w maju. Wiadomo natomiast, że w jednym z regionów na pewno nie odbędą się one w terminie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie, paraliżując po kolei wszystkie dziedziny życia. To samo dotyczy organizacji uroczystości kościelnych. Najczęściej zadawane zapytania dotyczą I Komunii Świętej. Czy uroczystość ta powinna odbyć się w maju, zgodnie z kościelnym terminarzem? Są na ten temat różne zdania.

Zobacz także

"Cisną mi się wulgaryzmy. Czat klasowy rodziców z klasy mojego 10-cio latka. Dyskusja, czy przekładać majową komunię. Wiecie, że są rodzice, którzy naciskają, żeby nie przekładać? Ja się szarpię, żeby przełożyć wybory, a są ludzie, którzy mają ochotę narażać wszystkich krewnych" – napisała na Twitterze jedna z internautek, pod jej wpisem zaś rozgorzała dyskusja.

Pojawia się coraz więcej pytań

O konkrety, dotyczące tegorocznych uroczystości komunijnych, portal Nowiny24 zapytał księdza Tomasza Nowaka - rzecznika diecezji w Rzeszowie. Jak wynika z rozmowy, Kościół nie podjął w tej sprawie jeszcze jednogłośnej decyzji i czeka na dalszy rozwój sytuacji w kraju.

Zobacz także

Uroczystości I Komunii Świętych oraz liturgie z udzielaniem sakramentu bierzmowania młodzieży będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Wówczas też zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram tych celebracji. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy to będzie w zaplanowanych terminach, czy trzeba będzie wyznaczyć nowe

- mówił duchowny w rozmowie z portalem. Jak tłumaczył, proces przygotowania dzieci do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej również rozpocznie się po przywróceniu normalnego trybu nauczania w szkołach. Podczas gdy lekcje odbywają się online, a zgromadzenie liczące więcej niż 50 osób są zakazane, dzieci można zaznajamiać z katechezą w domu, poprzez rozmowę.

Kiedy odbędą się uroczystości I Komunii Świętej?

Jak z kolei informuje TOK FM, archidiecezja szczecińsko-kamieńska jasno zadeklarowała, że uroczystości komunijne na pewno nie odbędą się zgodnie z planem. Zorganizowanie ich w maju nie jest możliwe -  zdaniem archidiecezji - rzecz jasna ze względu na pandemię.

Zobacz także

Jak podaje TOK FM powołując się na słowa rzecznika kurii w Szczecinie, księdza dr. Sławomira Zygi, decyzję ogłoszono w związku z pytaniami, napływającymi ze strony rodziców i proboszczów parafii. Na terenie regionu zachodniopomorskiego uroczystości związane z przyjęciem I Komunii Świętej odbędą się dopiero wtedy, gdy przywrócona zostanie możliwość organizowania zgromadzeń – czyli najprawdopodobniej po epidemii. Według informacji pozyskanych przez dziennikarza radia, trudno na razie przewidzieć dokładny termin – może to być zarówno czerwiec, jak i wrzesień.

Zobacz także

TOM FM podkreśla jednak, że w parafii powstał pomysł zorganizowania tzw. komunii rodzinnych – w uroczystości udział wówczas mieliby brać udział jedynie dziecko (lub maksymalnie dwoje) i jego najbliższa rodzina.

Na RadioZET.pl dostępna jest aktualna mapa zachorowań na Covid-19 w Polsce.

 

RadioZET.pl/nowiny24.pl/TOK FM