Zamknij

Wzrosła liczba zakażeń w Polsce. Potwierdzono ponad 50 nowych przypadków

Magdalena Kulej
27.03.2020 17:43
Koronawirus w Polsce: jest ponad 50 nowych zakażeń
fot. PAP/Leszek Szymański

Mamy 51 nowych zakażeń koronawirusem - informuje w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 1340, z czego 16 chorych na Covid-19 zmarło.

Potwierdzone w piątek po południu przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą: 18 osób z woj. małopolskiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Liczba osób zakażonych koronawirusem stale rośnie. O pierwszym potwierdzonym przypadku resort zdrowia poinformował 4 marca. Granica 100 zakażeń została przekroczona 14 marca, a 1000 - 25 marca. 

Przypomnijmy, że 13 marca wprowadzono w kraju stan zagrożenia epidemicznego, a tydzień później stan epidemii. Już wtedy zapadły m.in. takie decyzje jak: odwołanie imprez masowych, zawieszenie międzynarodowych połączeń samolotów i kolei, zakaz wjazdu dla cudzoziemców, a dla obywateli obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna, ograniczenie działalności galerii handlowych (oprócz funkcjonowania sklepów spożywczych, aptek, drogerii i pralni), zawieszenie działalności klubów, barów, restauracji i kasyn, z wyłączeniem usług na dowóz i na wynos czy ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

20 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podjęta wcześniej decyzja o zawieszeniu lekcji w szkołach zostaje przedłużona, a uczniowie mają wrócić do szkół najwcześniej po Wielkanocy. Przekazano też wówczas, że kary za złamanie przymusowej kwarantanny wzrastają z 5 do 30 tysięcy złotych. 24 marca rząd zaostrzył kwarantannę i wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się. 

Zobacz także

Koronawirus raport - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl