Zamknij

Koronawirus w Zielonej Górze. Do szpitala trafiła czteroosobowa rodzina

04.03.2020 13:26
Koronawirus w Zielonej Górze w Polsce
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Koronawirus został potwierdzony w Polsce. Pierwszy przypadek odnotowano w Zielonej Górze. W środę do tamtejszego szpitala, oprócz chorego, z podejrzeniem zakażenia trafiła też czteroosobowa rodzina, która niedawno była w Niemczech. 

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono w nocy z wtorku na środę w Zielonej Górze. Pacjent jest obecnie hospitalizowany na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze. Wiadomo, że mężczyzna nie jest w grupie wysokiego ryzyka, a do Polski przyjechał z Niemiec.

Tymczasem na oddział, na którym przebywa zakażony, trafiła w środę około południa czteroosobowa rodzina, w tym dwoje dzieci w wieku 2 i 4 lat.

Przywiezieni zostali z Międzyrzecza. Byli na wakacjach w Niemczech. Mają objawy przeziębieniowe, w związku z tym zostali tutaj przekierowani

– powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak. Podkreśliła przy tym, że tych podejrzeń nie należy łączyć z zakażonym pacjentem.

Pacjenci będą mieli teraz pobrane próbki. Lekarze najpierw sprawdzą, czy rodzina nie jest chora na zwykłą grypę. - Wynik takiego badania będziemy mieli w ciągu godziny. Jeżeli nie będziemy mieli takiego potwierdzenia, wyślemy próbki do Warszawy – powiedziała Malcher-Nowak.

Aktualnie na oddziale zakaźnym zielonogórskiego szpitala przebywa sześć osób, w tym pacjent z potwierdzonym koronawirusem. Oddział może przyjąć łącznie 34 pacjentów.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Podejrzewa się, że epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się pod koniec 2019 roku na targu w mieście Wuhan, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta. Koronawirus rozprzestrzenił się na ponad 60 krajów.

W Polsce jak dotąd potwierdzono tylko jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Jeśli chodzi o epidemię koronawirusa na świecie, w środę po południu mowa już łącznie o 93 455 przypadkach zakażenia i 3 198 zgonach. Wyleczyć udało się 50 743 osób. To dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ze środy z godz. 11.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/ECDC/WHO