Zamknij

Jednak zamkną szkoły w całej Polsce? Wicepremier i szef MEN komentują

10.03.2020 14:19
Koronawirus w Polsce. Czy jednak zamkną szkoły, przedszkola i uczelnie w całym kraju?
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa lekcje zostały odwołane już w Poznaniu. Czy podobnie będzie w innych miastach? – Nie wykluczam – powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin.

Koronawirus w Polsce został potwierdzony w ubiegłą środę rano. Do wtorku zdiagnozowano już 20 przypadków zakażenia. W Poznaniu, gdzie w bardzo ciężkim stanie hospitalizowana jest jedna z zakażonych, władze miasta zdecydowały o zawieszeniu zajęć w miejskich placówkach oświatowych przez najbliższe dwa tygodnie. Zamknięte zostaną też ośrodki kulturowe, baseny, a nawet zoo w Poznaniu.

Zobacz także

Po działaniach podjętych przez władze miasta pada coraz więcej pytań o zamknięcie takich instytucji w kontekście całego kraju. To, które interesuje najbardziej, to czy zamknięte zostaną polskie szkoły.

Nie wykluczam jakichkolwiek decyzji, również takich o możliwości zawieszenia zajęć szkolnych w całym kraju. Kiedy tylko będą przesłanki do tego, na pewno to się stanie

- mówił we wtorek wicepremier na antenie Polskiego Radia 24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Na razie nie ma takiej decyzji z poziomu ogólnopolskiego – przypomniał, ale nie wykluczył, że kolejne samorządy mogą decydować się na zamykanie szkół, "bo oświata jest też w rękach samorządów".

O ewentualnym odwołaniu zajęć mówił też minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - Dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu, w ich miejscowości i w sytuacji ewentualnego zagrożenia podejmować decyzję o zawieszeniu zajęć - powiedział we wtorek. Szef MEN przypomniał, że już teraz pozwalają na to przepisy i część szkół korzystała z tego w ostatnich dniach.

Koronawirus w Polsce. Uczelnie w Warszawie, Opolu i we Wrocławiu odwołują zajęcia

W związku z koronawirusem coraz więcej uczelni wyższych w Polsce nie tylko odwołuje planowane wcześniej wydarzenia i wstrzymuje wymiany studentów i naukowców z krajami objętymi epidemią. Pierwsze polskie uczelnie poinformowały też we wtorek o zawieszeniu zajęć dydaktycznych. Taka decyzja zapadła na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie.

We Wrocławiu i Opolu zajęcia odwołane zostały na wszystkich uczelniach wyższych. Decyzja kolegium rektorów 14 publicznych uczelni w tych miastach obowiązuje od środy. - To nie była łatwa decyzja, ale podjęliśmy ją jednomyślnie - mówi rektor Politechniki Wrocławskiej Cezary Madryas.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/WHO