Zamknij

Przez koronawirusa zamkną kościoły w Polsce? Episkopat wydał komunikat

12.03.2020 14:34
Koronawirus w Polsce. Czy zamkną kościoły? Episkopat wydał komunikat
fot. PAP/Tytus Żmijewski

Koronawirus budzi coraz większy niepokój w Polsce - zwłaszcza po tym, jak WHO ogłosiło światową pandemię koronawirusa, a polski rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół, ośrodków kultury i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Pojawiają się też wątpliwości, czy to nie czas, by zamknąć również kościoły. W czwartek Episkopat wydał komunikat.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce coraz szybciej. W czwartek nastąpił wyraźny wzrost zakażeń. Do godziny 14 potwierdzono łącznie 49 przypadków zachorowań, z czego jeden śmiertelny. W czwartek w Poznaniu zmarła zakażona 57-latka, która miała jednak również inne poważne schorzenia.

W związku z zagrożeniem premier Mateusz Morawiecki odwołał we wtorek wszystkie imprezy masowe, z kolei w środę rząd ogłosił decyzję o odwołaniu lekcji w szkołach i na uczelniach wyższych w całym kraju, ale również zawieszeniu działalności ośrodków kultury. Oznacza to, że od czwartku 12 marca działalność zawieszają takie instytucje jak: kina, teatry, opery czy muzea. Pojawiają się natomiast sugestie, by zamknięto również kościoły, gdzie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa jest stosunkowo wysokie.

Apelował o to w czwartek m.in. Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta zwrócił się do Episkopatu Polski o zawieszenie mszy świętych, komentując, że „polscy hierarchowie, wzorem hierarchów włoskich czy słowackich, powinni bezpieczeństwo wiernych traktować priorytetowo i zachęcać do uczestnictwa w transmisjach mszy”. Rekomendację, by osoby starsze zrezygnowały z mszy i śledziły je na bieżąco w TVP czy Polskim Radiu wydała zresztą gdańska kuria. Duchowni zaapelowali też o "ufną i gorliwą modlitwę błagalną o uchronienie od grożącego nam niebezpieczeństwa epidemii".

Zobacz także

Kościół o koronawirusie. KEP wydaje zalecenia

W czwartek po południu komunikat w sprawie koronawirusa wydała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. - Rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca m.in. osobom w podeszłym wieku i z objawami infekcji, a także dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę – czytamy komunikacie. Taką dyspensę mogą otrzymać także osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe

- podkreślono w komunikacie. Ale to nie wszystko, bo szczegółowe zalecenia wydano też dla tych, którzy jednak zdecydują się pójść do kościoła oraz dla samych duchownych:

  • kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny
  • zalecane jest przyjmowanie komunii na rękę
  • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy i bez podawania rąk
  • cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego
  • wierni powinni także powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie
  • zaleca się nałożenie folii ochronnych na kratki konfesjonałów oraz rezygnację z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą

Kościoły zostaną zamknięte?

Na ten moment decyzja, by zawiesić msze święte i zamknąć kościoły nie zapadła. "Tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" - czytamy w czwartkowym komunikacie KEP. 

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom: aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną

- zaleca Rada Stała Episkopatu. "Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przez chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii” - napisano w komunikacie.

Koronawirus w Polsce - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/KEP