Zamknij

Minister edukacji: Jeżeli zajdzie potrzeba, zmienimy przebieg roku szkolnego

13.03.2020 09:35

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski nie wykluczył, że jeśli zajdzie potrzeba to resort zmieni organizację roku szkolnego. Na ten moment nie ma takich planów.

Dariusz Piontkowski
fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku  

Koronawirus paraliżuje działalność niemal w każdej płaszczyźnie życia publicznego. Nie inaczej jest w szkolnictwie. Uczniowie mają dwutygodniową przerwę od lekcji. MEN analizuje rozwój sytuacji, brane pod uwagę są różne scenariusze, o czym mówił dziś na konferencji prasowej minister edukacji.

Zapisy specustawy pozwalają zmienić organizację roku szkolnego. Jeżeli będzie taka potrzeba to z nich skorzystamy

 - oświadczył Dariusz Piontkowski.

Zobacz także

Pytany o konsekwencje przerwy i planach wydłużenia roku szkolnego minister powiedział, że mamy obecnie sytuację nadzwyczajną. Szkoły zamknięto w celu profilaktycznym, by zapobiec możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Ta dwutygodniowa przerwa nie powinna zakłócać przebiegu roku szkolnego

- zastrzegł dziś minister.

Zaznaczył, jednak, że jeśli przerwa będzie wydłużona to „wtedy będziemy podejmowali decyzję”.

Zobacz także

Dlatego wprowadziliśmy przepis do specustawy, przyjętej przez Sejm praktycznie przez wszystkie partie politycznej, dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie życia czy zdrowia obywateli. Jeżeli będzie taka potrzeba, to z tego przepisu skorzystamy

- podkreślił szef MEN.

Zajęcia online zakończą czas wolnego?

Piontkowski przypomniał, że przerwa nie jest kolejnymi feriami, a uczniów obowiązuje dalsza nauka. Zapowiedział, że resort poprosi dyrektorów szkół, by podjęli próby przeprowadzenia szkoleń z zajęć online.

Wyślemy do szkół komunikat wskazujący na portale, z których można skorzystać nauczając online

- zapowiedział minister.

Dwutygodniowa przerwa obowiązuje od wczoraj. Jeszcze dziś przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi. Przy opiece nad najmłodszymi przewidziano jednak okres przejściowy – do dziś rodzice mogą wysyłać przedszkolaków i uczniów podstawówek pod opiekę nauczycieli.

RadioZET.pl/PAP