Ważny generał zakażony koronawirusem. MON: wrócił z Niemiec

10.03.2020 14:45
Koronawirus w Polsce
fot. Gen. Jarosław Mika/Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Po powrocie z Niemiec u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej. 

"Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech, u gen. Miki dowódcy generalnego, potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze. Procedury zadziałały, wprowadzono działania mające zminimalizować ryzyko koronawirusa" - napisano w informacji zamieszczonej przez MON na Twitterze.

Rzecznik prasowy dowódcy generalnego RSZ ppłk Marek Pawlak powiedział, że obecnie gen. Mika jest pod opieką lekarzy wojskowych i czuje się dobrze. Wyjaśnił też, że dowódca generalny wracał z Niemiec samolotem CASA C-295, na pokładzie samolotu było kilkanaście osób i wszyscy - w tym załoga samolotu - zostali poddani kwarantannie.

Koronawirus w Polsce

W Polsce jak dotąd potwierdzono 20 przypadków koronawirusa. O pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.

Zobacz także

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, polskie władze zdecydowały o wydaniu zakazu organizacji imprez masowych od wtorku aż do odwołania. W celu zapobiegania koronawirusowi zwołano także specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

Zobacz także

W posiedzeniu RBN obok prezydenta Andrzeja Dudy i ministra zdrowia, uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, edukacji - Dariusz Piontkowski, spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony - Mariusz Błaszczak. W posiedzeniu RBN wzięli także udział przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

RadioZET.pl/PAP/Twitter