Zamknij

Od teraz "piątkę" przybijamy sobie łokciem. Ministrowie pokazali, jak to robić

11.03.2020 13:06
Koronawirus w Polsce. Gliński i Piontkowski pokazali, jak się witać
fot. PAP/Paweł Supernak

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce, a rząd podejmuje kolejne kroki, by ograniczyć skutki epidemii. Minister kultury i wicepremier Piotr Gliński zaapelował w środę, by Polacy nie podawali sobie ręki na powitanie. Razem z szefem MEN Dariuszem Piątkowskim zademonstrował, jak od teraz powinniśmy się witać.

Z koronawirusem będziemy być może żyć przez dłuższy czas – mówił podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - To wirus, który szybko potrafi się mutować i zmieniać swój charakter. Specjaliści mówią, że szczepionka jest pod znakiem zapytania – dodał premier i podkreślił, że trzeba podjąć zdecydowane działania, by możliwie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Lepiej być mądrym przed szkodą, zastosować działania, które może są nieco nadmiarowe niż dopuścić do tego, że wirus się rozleje bardzo szeroko

– mówił premier. Działania, o których mówił, to m.in. decyzja rządu o zamknięciu szkół czy instytucji kultury.

Obecny na konferencji wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zwrócił się do Polaków z apelem o odpowiedzialność i zmianę codziennych zachowań.

Nasze zachowania codzienne muszą się zmienić, np. podawanie ręki - piękny gest w wielu kulturach, także w polskiej bardzo istotny i ważny. Zamieniamy podawanie ręki na podawanie łokcia

- powiedział Gliński, po czym razem z szefem MEN Dariuszem Piontkowskim zademonstrował, jak należy sobie łokieć podawać.

W Polsce potwierdzono dotychczas 25 przypadków koronawirusa, z czego trzy w środę rano. Według danych z wtorku 1055 osób było objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

Koronawirus w Polsce - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl