Zamknij

"Piąta fala jest zupełnie inna niż poprzednie". Wiceszef MZ tłumaczy działania rządu

23.01.2022 15:57

Piąta fala pandemii jest zupełnie inna niż poprzednie. W fali, którą widzimy, jest wersja Omikron, która jest zdecydowanie bardziej zakaźna - wskazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wspomniał też o zmianach dot. m.in. zasad odbywania kwarantanny. 

Waldemar Kraska
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że badania potwierdziły 34 088 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a zmarło 25 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 518 218 przypadków, a koronawirus przyczynił się do śmierci 103 844 osób. 

Piąta fala pandemii w Polsce jest już faktem i sprawia, że rząd musi reagować. W mijającym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli m.in. bezpłatne testy antygenowe w aptekach bez wcześniejszego skierowania, rozbudowę bazy łóżkowej i zwiększenie dostępności do lekarzy dla zakażonych osób powyżej 60. roku życia, które lekarz POZ ma zbadać w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia.

Kraska: piąta fala pandemii jest zupełnie inna niż poprzednie

- Osoby powyżej 60. roku życia, które będą miały dodatni wynik testu to dodatkowe obciążenie dla lekarzy POZ, ale jeśli spojrzymy na dzisiejszy wynik - zmarło 25 osób - to 100 proc. z nich było powyżej 60 roku życia - wskazał w rozmowie z Polsat News wiceminister Kraska.

- Śmiem twierdzić, że jeżeli miałyby szybszy kontakt z lekarzem POZ, lekarz osobiście zbadałby je, być może szybciej trafiłyby do szpitala i być może walki z koronawirusem by nie przegrały - dodał. Zaznaczył, że pacjent będzie mógł dotrzeć do przychodni lub skorzystać z pomocy w domu. - Główny cel, jaki nam przyświeca, jest taki, by osób, które przegrywają walkę z koronawirusem było jak najmniej - podkreślił Kraska.

Pytany o szczepienie dzieci i młodzieży przeciw COVID-19, wiceminister podał, że zaszczepiono 702 tys. dzieci między 5. a 11. rokiem życia oraz ponad milion uczniów w wieku 12-18 lat. - Nie są to takie liczby, jakie byśmy chcieli do wyszczepienia populacji, ale najbliższe dni także spowodują, że młodych zaszczepionych osób będzie coraz więcej - ocenił. Kraska był też pytany o zapowiedź skrócenia kwarantanny do siedmiu dni.

Każda fala pandemii jest inna, piąta jest zupełnie inna niż poprzednie. […] W fali, którą widzimy, jest wersja Omikron, która jest zdecydowanie bardziej zakaźna, a okres zakaźności jest zdecydowanie krótszy - około pięciu dni. Dlatego skróciliśmy okres kwarantanny do siedmiu dni, zostawiając dwudniowy bufor bezpieczeństwa

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

- To także wynika z tego […], że bardzo dużo osób jest teraz niestety w kwarantannie. To może powodować perturbacje gospodarcze. Dlatego chcemy kwarantannę skrócić, żeby było w niej jak najmniej osób, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo, że po wyjściu z niej osoba nie będzie zakażała innych - dodał.

loader

RadioZET.pl/PAP/(K. Lechowicz-Dyl)