Zamknij

Koronawirus w Polsce. Zakażony wracał autobusem rejsowym

04.03.2020 12:00
koronawirus w Polsce
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Jak poinformowała na konferencji prasowej dr Dorota Konaszczuk, wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny, mężczyzna zakażony koronawirusem po powrocie z Niemiec miał kontakt z dwoma osobami z rodziny. Zostały one objęte kwarantanną. Wiadomo również, że wrócił do kraju autobusem rejsowym, którym podróżowały osoby z innych części Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pacjent, u którego wykryto koronawirusa, do zielonogórskiego szpitala trafił z Cybinki – został przewieziony specjalną karetką. W Niemczech przebywał na karnawale w Nadrenii Północnej Westfalii.

Do kraju wrócił autokarem rejsowym - podaje w środę "Gazeta Lubuska". Informację tę potwierdziła również na środowej konferencji dr Dorota Konaszczuk. Mężczyzna miał dojechać nim do Świecka, skąd przemieszczał się już samodzielnie samochodem.

Zobacz także

Jak również podano, lista pasażerów, którzy podróżowali tym samym pojazdem rejsowym, jest w tej chwili ustalana. Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał, że wśród podróżujących – oprócz zakażonego – nie było żadnych Lubuszan, a więc tylko ludzie z różnych części Polski.

Zobacz także

Nie wiadomo, czy mężczyzna zaraził innych pasażerów. Sprawą zajmują się odpowiednie służby. Takie informacje podała dr Dorota Konaszuk.

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia nie podaje wieku pacjenta, jednak wiadomo, że nie jest on seniorem i nie należy do grupy bardzo wysokiego ryzyka. Osoby, które miały z nim kontakt, objęto kwarantanną.

Sztab kryzysowy w Cybince

W środę w Urzędzie Miejskim Cybinki odbyło się posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego w związku z informacją o potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem u pacjenta hospitalizowanego w Zielonej Górze. Według mediów mężczyzna, który wrócił z Niemiec, do szpitala trafił z Cybinki.

Urząd Miejski w Cybince o posiedzeniu Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego poinformował na Facebooku.

Spotkanie dotyczyło podanej przez Ministra Zdrowia oficjalnej informacji o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce, potwierdzonym w województwie lubuskim

Urząd Miejski w Cybince

Władze Cybinki zaapelowały w nim także o przestrzeganie wszystkich środków ostrożności. Przypomniały również wytyczne o tym, jak się zachować i chronić przed koronawirusem.

Zobacz także

Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk spotkał się z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem. W sprawie informacji na temat działań podejmowanych w tym mieście jego władze odsyłają do wojewody.

Nie podajemy żadnych informacji, proszę zwrócić się do wojewody

urzędniczka z Cybinki

Minister zdrowia Łukasz Szumowski o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem poinformował na zwołanej w środę rano konferencji prasowej. Chory pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze, przyjechał do kraju z Niemiec.

 

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Lubuska/TVN24