Zamknij

Ponad 20 tys. chorych na COVID-19 w szpitalach? Minister zdrowia o scenariuszach czwartej fali

PAP
15.10.2021 21:56
Koronawirus w Polsce
fot. Lukasz Solski/East News (ilustracyjne)

Adam Niedzielski, minister zdrowia, na antenie TVP Info mówił w piątek o możliwych scenariuszach czwartej fali pandemii koronawirusa. Najgorsze z nich zakładają, że do końca roku liczba osób leczonych w szpitalach sięgnie 20 tys. pacjentów z Covid-19.

Czwarta fala koronawirusa w ostatnich dniach jest wyraźnie widoczna w statystykach podawanych przez resort zdrowia. Tylko w piątek odnotowano 2771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. 

- Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń. Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7-, 12-, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali - powiedział Niedzielski. 

Czwarta fala pandemii może siać spustoszenie. Minister zdrowia o scenariuszach

Według niego, pod koniec grudnia "będzie sytuacja troszeczkę lepsza". Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń dziennie do maksymalnie 12 tys. - To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień. Działa naturalna bariera - dodał.

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z COVID-19 może być - jak zaznaczył - stosunkowo duża. - W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet 20, 20-paru tysięcy. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali - zaznaczył szef MZ.

Dodał, że "liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale też jesteśmy przygotowani, bo mamy szpitale tymczasowe.  - W tej chwili podejmujemy decyzję co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie (uruchomić - przyp. red.) Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza - podał Niedzielski. "Pod tym względem mamy plany, w zależności od liczby infekcji i stopnia ich ciężkiego przebiegu" - zapewnił.

Resort zdrowia podał w piątek, że w szpitalach przebywa 2877 osób z COVID-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Według stanu na piątek rano dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 7765 łóżek i 831 respiratorów.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka