Zamknij

Morawiecki o koronawirusie: większość przypadków zakażeń pochodzi z zagranicy

19.03.2020 21:58
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Zamknęliśmy granice, bo większość przypadków zakażeń przychodzi z zagranicy - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją CNN. Wyraził przy tym przekonanie, że podjęte przez Polskę działania przynoszą efekty, bo liczba zakażeń jest mniejsza, niż gdzie indziej.

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji CNN. W rozmowie z dziennikarzem Richardem Questem wyraził obawę, że Polska jest jeszcze przed szczytem zachorowań i liczba zakażeń może sięgnąć kilku tysięcy.

Będziemy prawdopodobnie mieli kilka tysięcy przypadków, jeśli nie więcej. To trzęsienie ziemi dla gospodarki

- powiedział. Wytłumaczył także, dlaczego jego rząd podjął tak zdecydowane działania, jak zamknięcie granic. - Zamknęliśmy granice, bo większość przypadków zakażeń przychodzi z zagranicy. Wyraził przy tym przekonanie, że podjęte przez Polskę działania przynoszą efekty, bo liczba zakażeń jest mniejsza, niż gdzie indziej.

Cały kraj jest teraz "zamrożony", co jest bardzo groźne dla naszej gospodarki, ale jest też bardzo w tej sytuacji potrzebne  [...] W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej wprowadziliśmy dość restrykcyjne środki, i wydają się one skuteczne, bo mamy mniej nowych przypadków niż inne kraje

- stwierdził. Morawiecki wyraził również przekonanie, że przedstawiony przez rząd plan ochrony gospodarki, choć kosztowny, jest niezbędny i okaże się skuteczny w walce ze skutkami koronawirusa. Wyjaśnił przy tym, że kluczowe jest chronienie miejsc pracy i przedsiębiorstw, tak aby udało im się przetrwać trudny okres.

Morawiecki w CNN o sytuacji w Polsce

Szef rządu powiedział też, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa jest zupełnie inny od kryzysu finansowego z 2008 r., gdyż teraz - jak zauważył - przerwane zostały globalne łańcuchy dostaw w całej gospodarce światowej.

Wyraził natomiast nadzieję, że Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny będą w zdecydowany sposób działać, aby zapobiec gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. Jednocześnie podkreślił, że wszystkie dotychczasowe działania, chroniące gospodarki, podejmowane są przez państwa członkowskie.

Zobacz także

- Mam nadzieję, że Komisja Europejska użyje nowych funduszy do walki z tym kryzysem i jestem zadowolony z reakcji Europejskiego Banku Centralnego, który podjął działania bardzo zdecydowanie, skupując obligacje z rynku, ale także uruchamiając następną rundę LTRO, długoterminowego refinansowania operacji, co pomaga w utrzymaniu płynności - przyznał.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus coraz bardziej rozprzestrzenia się w Polsce. Według dotychczasowych danych, podawanych przez Ministerstwo Zdrowia, zanotowano już w naszym kraju 355 przypadków. Wśród nich było pięć śmiertelnych. 

Zobacz także

Polskie władze zdecydowały więc m.in. o zamknięciu szkół, uczelni, kin, teatrów, muzeów, lokali gastronomicznych, klubów i kasyn. Ograniczono również działalność galerii handlowych (są w nich czynne tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Twitter