Zamknij

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce. Nie żyje zakażona z Poznania

12.03.2020 12:12
Koronawirus w Polsce. Nie żyje pierwsza zakażona osoba
fot. Karolina Adamska/East News

Koronawirus zabił pierwszą osobę w Polsce. Nie żyje 57-letnia kobieta, która kilka dni temu trafiła do szpitala w Poznaniu - poinformował w południe zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski.

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce zmarła w czwartek. Jak przekazał wiceprezydent Poznania, poza koronawirusem, pacjentka cierpiała również na inne schorzenia.

Koronawirus w Polsce. Nie żyje zakażona z Poznania

57-latka była pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Zanim kobieta trafiła na oddział zakaźny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, przebywała w szpitalu w Puszczykowie. Od początku miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i została wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Jej stan lekarze określali jako krytyczny.

Wiadomo, że kobieta była mieszkanką Czapur. W ostatnim czasie nie podróżowała i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19. Kilkanaście dni temu mogła mieć jednak kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Osoby, które miały kontakt z zakażoną 57-latką zostały poddane kwarantannie domowej.

11 marca poinformowano, że także mąż i córka kobiety są zarażeni Sars-Cov-2. Ich stan jest dobry. Mężczyzna jest natomiast szafarzem w jednym z kościołów. W niedzielę rozdawał wiernym komunię.

Koronawirus w Polsce

Łącznie w Polsce testy potwierdziły od 4 marca 47 przypadków koronawirusa (stan na czwartek godz. 10), z czego aż o kilkunastu przypadkach poinformowano w czwartek rano.

W związku z zagrożeniem premier Mateusz Morawiecki odwołał we wtorek wszystkie imprezy masowe, z kolei w środę rząd ogłosił decyzję o odwołaniu lekcji w szkołach i na uczelniach wyższych w całym kraju, ale również zawieszeniu działalności ośrodków kultury. Oznacza to, że od czwartku 12 marca działalność zawieszają takie instytucje jak: kina, teatry, opery czy muzea.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl