Zamknij

Koronawirus w Polsce. Pacjent "czuje się dobrze", nie jest z grupy ryzyka

04.03.2020 08:37
Koronawirus w Polsce. Pacjent "czuje się dobrze", nie jest z grupy ryzyka
fot. PAP/Wojtek Jargiło

W poniedziałek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. To mężczyzna, który wrócił z Niemiec. Szef resortu podał również informacje o jego stanie zdrowia i miejscu, gdzie obecnie przebywa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Pacjent zarażony koronawirusem jest z województwa lubuskiego, leży w szpitalu w Zielonej Górze. Czuje się dobrze - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zobacz także

Dodał, że to pacjent to osoba, która przyjechała z Niemiec.

Zobacz także

Minister wyjaśnił, że mężczyzna ma "objawy paragrypowe".

Zobacz także

Wszystkie osoby, które miały z nim kontakt, są poddane kwarantannie

Szumowski podkreślił, że wszystkie procedury w tym przypadku zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Dodał, że pacjent zgłosił się do lekarza i telefonicznie otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi. Szef resortu zdrowia podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie, a także wojewodzie za odpowiednią karetkę do przewozu osób.

Zobacz także

Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową

Łukasz Szumowski

Pacjent nie jest seniorem

Na konferencji padło również pytanie o to, czy pacjent jest osobą starszą ( z grupy seniorów).

Zobacz także

- Nie, to nie jest senior (…). Nie jest to osoba z grupy bardzo wysokiego ryzyka – odpowiedział Szumowski. Jak również dodał osoby, które po kontakcie z mężczyzną poddane kwarantannie, „to nie jest duża grupa”.

Apelują o poszanowanie spokoju pacjenta, aby mógł wracać do zdrowia; nie wywierajmy presji na niego ani na jego rodzinę, bo to chory człowiek, który wymaga spokoju

Łukasz Szumowski

 

RadioZET.pl/PAP