Zamknij

"Piąta fala pandemii nabiera impetu". Wiceszef MZ mówi o ogromnej liczbie zakażeń

28.01.2022 08:39
Ponad 57 tys. zakażeń w piątek 28 stycznia
fot. PAP

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w Polskim Radiu, że w piątek 28 stycznia potwierdzono 57 262 nowe zakażenia koronawirusem.

Piąta fala koronawirusa w natarciu. Wiceszef MZ podał najnowsze dane epidemiczne w piątek w Polskim Radiu.

Waldemar Kraska zaznaczył, że mamy kolejny dzień z ponad 50 tys. nowych przypadków. To o mniej więcej 400 przypadków mniej niż wczoraj. Zmarło 271 kolejnych osób.

"Piąta fala w natarciu". Znów ogromna liczba nowych zachorowań

- Jesteśmy w piątej fali, ona niestety nabiera ciągle impetu. Jeżeli spojrzymy na dzisiejsze wyniki to mamy 57 262 nowe przypadki [...] Ta wartość jest dość porównywalna z wynikiem wczorajszym. Jeśli popatrzymy tydzień do tygodnia, to w dalszym ciągu jest to duży wzrost. Widzimy, że skala nowych przypadków niestety narasta – powiedział w radiowej Jedynce wiceminister Kraska. Dodał, że w ciągu ostatniej doby wykonano 178 tys. testów.

Wiceminister wskazał też, że w Polsce potwierdzono dotąd 3935 przypadków zakażenia w wariancie Omikron. - Jeżeli spojrzymy na ostatni tydzień, wydaje się, że wariant Omikron występuje już w ponad 60 proc. wszystkich badanych próbek. Już widzimy, że wariant Delta zaczyna być wypierany przez wariant Omikron, który - jak wiemy - jest bardziej zakaźny – powiedział. 

Kraska zaznaczył, że na szczęście nie przekłada się to jeszcze na liczbę osób, które trafiają do szpitali. W szpitalach, jak poinformował, jest niespełna 14,5 tys. pacjentów z COVID-19. 

RadioZET.pl/Program 1 Polskiego Radia

C