Zamknij

Koronawirus potwierdzony u proboszcza. „Miał kontakty z wiernymi”

19.03.2020 13:52
Koronawirus w Polsce. Proboszcz z Białopola zakażony. Miał kontakt z wiernymi
fot. IPAW/Backgrid/East News

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u proboszcza parafii w Białopolu na Lubelszczyźnie. To pierwszy polski duchowny zakażony koronawirusem. Kościół został zamknięty. - Sanepid już działa, jeżdżą, wymazy biorą - mówi wójt gminy i podkreśla, że duchowny miał kontakt z wiernymi.

Koronawirusa potwierdzono u proboszcza parafii w Białopolu 18 marca. Informację potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową wójt gminy Henryk Maruszewski.

Koronawirus nie wybiera, jest potwierdzenie, że u nas to u księdza się stało. Sanepid już działa, jeżdżą, wymazy biorą. Ksiądz dziekan chce, by sanepid się zajął dezynfekcją kościoła i kaplicy

– powiedział Maruszewski. - Nasza gmina jest malutka, około 3 tys. mieszkańców, a ksiądz proboszcz, wiadomo, miał kontakty z ludźmi – zaznaczył wójt.

Zobacz także

Proboszcz parafii w Białopolu z koronawirusem, kościół zamknięty

Na ten moment kościół jest zamknięty. Proboszcz ostatni raz sprawował liturgię w kościele parafialnym 9 marca – przekazał w komunikacie rzecznik diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. Michał Maciołek. „Gdy poczuł się chory, liturgię w jego zastępstwie sprawował inny kapłan. Sytuacja w parafii jest pod kontrolą służb sanitarnych” – poinformował ks. Maciołek w komunikacie.

Wiadomo, że duchowny od kilku dni przebywał w szpitalu w Chełmie i leczył się na chorobę płuc. Gdy po badaniach okazało się, że jest zarażony koronawirusem, został przewieziony do szpitala zakaźnego w Puławach.

Według sygnałów od mieszkańców gminy ksiądz mógł się zarazić od osób, które przyjechały ostatnio z zagranicy na pogrzeby do Białopola.

Z danych udostępnionych w czwartek w południe przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce zdiagnozowano dotąd 325 zakażeń koronawirusem. 5 pacjentów zmarło, a 1 wyzdrowiał.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP