Zamknij

Ksiądz stwierdził, że "koronawirus to kara za homoseksualizm". Prymas komentuje

04.03.2020 12:53
abp Wojciech Polak
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Chcemy, żeby wierni racjonalnie podeszli do zaistniałej sytuacji, żeby nie bagatelizowali zagrożenia, ale też nie chcemy siać paniki - powiedział metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak we wtorek w Polsat News. Dodał, że Kościół informuje wiernych o koronawirusie. Skomentował także doniesienia o księdzu z Wrocławia, który stwierdził, że "koronawirus to kara za homoseksualizm". 

- Uważam, że należy kierować się do zaleceń kompetentnych osób, jak np. głównego inspektora sanitarnego i innych odpowiedzialnych osób. Kościół musi korzystać z tych wskazań - zapewnił. Przypomniał, że w ostatnią niedzielę w kościołach w Polsce został odczytany komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Gądeckiego zachęcający duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa.

Abp Wojciech Polak ws. koronawirusem

Dodał, że w związku z istnieniem wielu dróg przenoszenia się wirusa, wiernym w kościołach w czasie Wielkiego Postu nie zaleca się całowania relikwii. - Wystarczy skinąć głową, aby oddać cześć - powiedział. - Zalecenia tego typu wydano już np. w Katedrze Gnieźnieńskiej - dodał.

Wskazał, że księża przekazali też wiernym informację o możliwości przyjmowania komunii świętej duchowej lub na rękę, a także, żeby przed Najświętszym Sakramentem przyklękali, a nie koniecznie żegnali się święconą wodą. - To samo dotyczy przekazywania "znaku pokoju", kiedy zamiast uścisku dłoni można skinąć głową - powiedział.  Arcybiskup odniósł się krytycznie do słów jednego z wrocławskich księży, który powiedział, że "koronawirus to kara za homoseksualizm i aborcję.

To dziwna teologia. Nie można mówić, że za epidemiami stoi jakiś rozgniewany Pan Bóg

Zapewnił, że Kościół podejmuje szereg działań, które pokazują jednoznacznie postawę wobec problemu, jakim jest pedofilia w Kościele. Wskazał na działania na rzecz osób pokrzywdzonych - "myślę o Fundacji św. Józefa i działaniach związanych z tworzeniem struktury pomocowej".

Zobacz także

Wspomniał również o inicjatywach podejmowanych przez osoby świeckie, jak np. warszawski telefon zaufania "Zranieni w Kościele”, gdzie można zgłaszać przypadki molestowania i otrzymać pomoc, czy działające od sześciu lat Centrum Ochrony Dziecka.

Prymas krytykuje atak na osoby LGBT

Według prymasa Kościół na reaguje na zgłaszane przypadki pedofilii czy niewłaściwego zachowania księży. - Natychmiastowa była reakcja biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, który "zawiesił działania" i zakazał spowiadania księdzu, co do którego pojawiły się zarzuty zadawania sprośnych pytań w konfesjonale - dodał.

Zobacz także

Pytany o ideologię LGBT i tworzenie stref wolnych od LGBT powiedział: - Dyskryminacja osób jest złem i o tym musimy pamiętać, ale propagowanie takiego stylu życia, (...) nie może spotykać się z aprobatą i być przyjmowane, jako coś normalnego" - powiedział. Dodał, że "osoby homoseksualne, jak wskazuje katechizm, należy nie tylko otoczyć troską, ale starać się im pomóc. 

RadioZET.pl/PAP/Polsat News