Zamknij

Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 16 lipca

16.07.2021 10:32
Koronawirus w Polsce
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Koronawirus w Polsce. W piątek 16 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 93 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu doby zmarło 14 pacjentów.

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wciąż utrzymuje się na niskim poziomie, ale jak napisał w czwartek na Twitterze minister Adam Niedzielski, w kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń. – Pytanie brzmi nie czy, ale kiedy to się stanie – ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Zaznaczył, że odpowiedzialny za to będzie wariant Delta koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Najwięcej zakażeń na Mazowszu

W piątek 16 lipca badania potwierdziły 93 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarła 1 osoba, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami - 13 zakażonych. Wczoraj resort zdrowia informował o 105 zakażeniach. Tydzień temu, 9 lipca, odnotowano 76 przypadków i 17 zgonów. 

Nowe przypadki Covid-19 w Polsce dotyczą osób z województw: mazowieckiego (14), wielkopolskiego (13), podlaskiego (9), śląskiego (9), dolnośląskiego (7), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (5), lubelskiego (4), małopolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), łódzkiego (3), podkarpackiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (1), opolskiego (1). 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo Zdrowia przekazało ponadto, że w szpitalach jest 362 chorych z Covid-19, a 59 z nich jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano 6353 łóżek i 621 respiratorów. Na kwarantannie przebywa obecnie 88 628 osób. Wyzdrowiało dotąd 2 652 743 zakażonych.

Wariant Delta w Polsce. Rośnie liczba zakażeń

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia pytany w czwartek o sytuację w Polsce względem wariantu Delta oraz o to, kiedy można spodziewać się dominacji indyjskiej mutacji w naszym kraju powiedział, że w 30-40 proc. badanych próbek stwierdzany jest wariant Delta - biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, czyli te próbki, które wysyłane są do laboratoriów (tj. mniej więcej 1/3 wszystkich zakażeń obecnie występujących w Polsce).

RadioZET.pl