Zamknij

Rząd wprowadzi nowe restrykcje ws. koronawirusa? Wymowne słowa Glińskiego

29.03.2020 17:35
Piotr Gliński
fot. Piotr Gliński/Piotr Drabik/Flickr

- Ten wirus się rozprzestrzenia mimo wprowadzonych restrykcji. Myślę, że te restrykcje będą musiały być jeszcze poważniejsze - powiedział w rozmowie z Polsat News Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury zasugerował tym samym, że rząd PiS wprowadzi w najbliższym czasie nowe obostrzenia. 

W rozmowie z Polsat News wicepremier i minister kultury Piotr Gliński skomentował sytuację w Polsce pod kątem walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jego zdaniem "ten wirus się rozprzestrzenia mimo wprowadzonych restrykcji. - Myślę, że te restrykcje będą musiały być jeszcze poważniejsze - powiedział.

Izolacja musi być zachowana w sklepach, w miejscach pracy, w środkach komunikacji publicznej. Musimy pamiętać, że to jest wyjątkowy czas [...] Niestety podczas tego weekendu pojawiły się dość duże zbiorowiska osób w różnych miejscach publicznych

- przyznał, dodając: - Musimy bardzo uważać. Nic nie jest dokończone. Raczej musimy się spodziewać pogłębienia różnych problemów, bo tak jest dookoła. To jednak nie wszystko. Wiceszef rządu zapowiedział także bardziej rygorystyczne obostrzenia np. w sklepach bądź miejscach pracy. 

Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy. Musimy wprowadzić obostrzenia administracyjne w miejscach pracy, w sklepach. Nie możemy łamać tych zasad, o których mówimy

- oznajmił w rozmowie z Polsat News. Zasugerował przy tym, że być może wprowadzony zostanie odgórny limit osób, które mogą w tym samym momencie przebywać w sklepie. Dopytywany przez dziennikarzy "PN" czy omawiane przez niego obostrzenia ogłoszone zostaną w przyszłym tygodniu, odparł: - One będą szybciej. 

Koronawirus w Polsce

W Polsce potwierdzono dotychczas 1771 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 20 osób. Przypomnijmy też, że 13 marca wprowadzono w kraju stan zagrożenia epidemicznego, a tydzień później stan epidemii. Zdecydowano o zamknięciu m.in. lokali gastronomicznych (z wyłączeniem usług na wynos i na dowóz), placówek oświatowych oraz kulturalnych. Ograniczono też działalność galerii handlowych (mogą w nich działać jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie).

Zobacz także

Rząd odwołał także wszelkie imprezy masowe, ograniczył limit zgromadzenia podczas obrzędów religijnych do 5 osób (nie licząc osób odprawiających dany obrzęd), zawiesił międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe oraz zamknął granice dla cudzoziemców. Dla obywateli polskich wracając zza granicy obowiązuje natomiast 14-dniowa kwarantanna. 

Zobacz także

20 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zawieszenie lekcji w szkołach zostaje przedłużona o kolejne dwa tygodnie, a uczniowie wrócą do szkół najwcześniej po Wielkanocy. Przekazano też wówczas, że kary za złamanie przymusowej kwarantanny wzrastają z 5 do 30 tysięcy złotych. 24 marca rząd zaostrzył kwarantannę i wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się. Od teraz z domu można wychodzić jedynie w ramach podstawowych potrzeb (zakupy, praca, pomoc rodzinie, krótki spacer), nie wolno się również gromadzić w więcej niż dwie osoby (chyba, że są to członkowie jednej rodziny). 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/polsatnews.pl