Zamknij

Nowe przejścia graniczne na rozładowanie korków. "Nawet do 30 godzin czekania"

18.03.2020 08:29
Przejście graniczne Czechy Niemcy
fot. PAP/Artur Reszko

Nawet 20 godzin czekali kierowcy na wjazd z Czech do Polski na przejściu granicznym w Cieszynie – podaje PAP. Z kolei w Jędrzychowicach, na przejściu z Niemcami, czas oczekiwania na wjazd do Polski wyniósł aż 30 godzin. Po otwarciu nowych przejść pogranicznicy apelują o korzystanie z tych mniej uczęszczanych. Np. czas oczekiwania w Gorzyczkach jest znacznie krótszy, ale wciąż frustrujący (ok. 4,5 godz.).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polska otworzyła późnym wieczorem kolejne przejścia graniczne celem rozładowania gigantycznych korków, zwłaszcza na granicach z Niemcami i Czechami.Pogranicznicy apelują dziś o korzystanie, w miarę możliwości, z nowych, mniej uczęszczanych przejść. Pełną listę podawaliśmy tutaj.

Najmocniej eksploatowanym przejściem granicznym z Niemcami jest to w Jędrzychowicach. Kierowcy ciężarówek musieli tam odczekać średnio 30 godzin, by przejść odprawę i wjechać do Polski. Z kolei kierowcy aut osobowych średnio czekali na tym przejściu ponad 16 godzin. Z relacji naszej reporterki wiemy, że w trudzie wielogodzinnego czekania kierowcom pomagali lokalni mieszkańcy. Podstawiali im liczne butelki z wodą.

Zobacz także

Służba graniczna podaje, że np. o poranku na drodze krajowej nr 78 w Chałupkach czas oczekiwania na odprawę wynosił kilkanaście minut. A na przejściu w Gołkowicach, otwartym w poniedziałek, ruch odbywał się na bieżąco. Z kolei na krajowej „41” w Trzebini w woj. opolskim kierowcy czekali w środę rano ok. 3,5 godziny.

Minionej doby na śląskim odcinku polsko-czeskiej granicy skontrolowano łącznie ponad 3,3 tys. ciężarówek. Kontrolę przeszło 1,6 tys. aut osobowych, 322 busy i 30 autokarów. Z kontroli granicznych i sanitarnych wyłączeni są kierowcy ciężarówek i Polacy z terenów przygranicznych, pracujący w Czechach.

Zobacz także

mid-20316186
fot. PAP/Andrzej Grygiel

RadioZET.pl/PAP