Zamknij

Jedna osoba podróżowała z pacjentem zero. Co wiemy o nowych zarażonych?

06.03.2020 18:30
Koronawirus w Polsce
fot. Szpital Wojewódzki w Szczecinie/PAP

Kolejne osoby, u których stwierdzono koronawirusa są młode i w średnim wieku - poinformował w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że jeden z nowych pacjentów jest z Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie), podróżował autokarem z pierwszym zarażonym koronawirusem z Niemiec do Polski.

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, na terenie Polski zanotowano cztery nowe przypadki koronawirusa. - Wszyscy pacjenci są objęci opieką medyczną - podkreślił. Są to osoby z Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie), Wrocławia oraz dwie ze Szczecina. Pacjent z Wrocławia przebywa na terenie tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, a pacjenci ze Szczecina w tamtejszym Szpitalu Wojewódzkim. 

Zobacz także

Szumowski zapytany o wiek osób, u których stwierdzono koronawirusa powiedział, że "są to osoby młode i w średnim wieku". Jak przekazał, dwóch pacjentów prawdopodobnie miało kontakt z wirusem we Włoszech, a ostatni prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii.

Co wiemy o nowych pacjentach zarażonych koronawirusem?

Minister przekazał, że jeden z pacjentów podróżował autokarem z Niemiec do Polski, którym jechał pierwszy chory w Polsce na koronawirusa. - Pacjent jest pasażerem autobusu, jest z miasta Ostróda - powiedział. Zapewnił, że "do tej pory mamy jeden jedyny pozytywny wynik".

Wszyscy pacjenci mieli pobrane badania. Mamy wyniki kilkunastu pacjentów, wszystkie są negatywne oprócz tego jednego przypadku. Czekamy na wyniki kolejnych, które zostały puszczone w laboratoriach

- poinformował. Zapewnił, że wszystkie kontakty osób z tego autokaru są namierzone, zlokalizowane i objęte kwarantanną. Jak przekazał szef resortu zdrowia, w Ostródzie jest szpital, który wcześniejszą decyzją wojewody został przekształcony w szpital zakaźny. - Pacjenci z kontaktu potencjalnego z autobusu są w tym szpitalu. Jeden z tych pacjentów to jest właśnie ten, gdzie mamy pozytywny wynik - wyjaśnił minister.

Zobacz także

Dodał, że pacjent z Ostródy przemierzył całą trasę autokarem z Niemiec do Ostródy. - Całość tego procesu jest pod diagnozą i dochodzeniem kilkudziesięciu Powiatowych Inspekcji Sanitarnych. W związku z tym wszystkie kontakty potencjalne, wszystkie możliwe kontakty tych osób, które podróżowały, są zmapowane - dodał.

Szumowski: wykonaliśmy ok. 600 testów na COVID-19

Minister zdrowia podał też, że wykonano do tej pory około 600 testów na COVID-19. - Statystyka ma swoje prawa. Cały czas mówiliśmy, że pozytywny odsetek wyników w każdym kraju jest zbliżony. W tej chwili na około 600 testów mamy cztery dodatnie wyniki, czyli tak jak reszta krajów UE" – powiedział mediom szef MZ, podkreślając przy tym, że nadal mamy stan, w którym staramy się ograniczyć rozpowszechnianie wirus. Zwrócił jednak uwagę, że np. "Francja czy Niemcy weszły w wyższy stan w drabince działań kryzysowych".

Zobacz także

Szumowski poinformował też media, że kraje V4 ustaliły, że co tydzień będą wymieniać raport ws. koronawirusa, "dokładniejszy niż w krajach całej Unii dotyczący naszych działań, naszych procedur, zachowań legislacyjnych, działań prewencyjnych, działań medycznych".

Zobacz także

- To dlatego, że kraje grupy V4 są najbliżej nas i chcielibyśmy mieć znacznie bliższą kooperację w tym zakresie. Poza tym jesteśmy na podobnym poziomie zachorowań i ilości rozpoznanych przypadków – wyjaśnił Szumowski.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP