Zamknij

Szpital, który leczy zakażonych Covid-19: potrzebne przyłbice, gogle i maseczki

17.03.2020 15:37
Szpital, który leczy zakażonych Covid-19: potrzebne przyłbice, gogle i maseczki
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Potrzebne są gogle ochronne, maseczki z filtrem Ffp2 i Ffp3 oraz przyłbice – medyczne albo nawet budowlane. To apel Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w którym hospitalizowane są 3 osoby zakażone koronawirusem. Pracownicy placówki apelują przede wszystkim do osób, który wykupiły zapasy powyższych produktów z aptek i hurtowni. - Dobroczyńcy zapiszą się na kartach historii – przekonuje rzeczniczka prasowa szpitala.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus w Polsce dosłownie spustoszył sklepowe i apteczne półki. Oprócz kilogramów makaronu, kaszy i innych przyborów codziennego użytku, z aptek oraz hurtowni wykupione zostały masowe ilości m.in. maseczek chirurgicznych i płynów dezynfekcyjnych. Wielu ludzi zaopatrzyło się w zapas tego rodzaju produktów, tak naprawdę wcale ich nie potrzebując – przypomnijmy, że maseczkę na twarzy należy nosić wtedy, gdy to z naszej strony zachodzi ryzyko zakażenia innych. Okazało się, że ma to poważne skutki: maseczek chirurgicznych i płynów dezynfekcyjnych brakuje m.in. w szpitalach zakaźnych. Podobny apel ma krakowski Szpital Uniwersytecki. Placówce brakuje z kolei również przyłbic.

- Brakuje nam przede wszystkim przyłbic ochronnych. Przyjmiemy takie w każdej ilości – chodzi o przyłbice medyczne, ale mogą być też BHP budowlane – poinformowała rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Zobacz także

"Przyjmiemy w każdej ilości"

W tej chwili, "na pierwszy rzut" – jak powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka we wtorek – potrzeba tysiąc przyłbic. Są to przedmioty jednorazowego użytku, stąd tak duże zapotrzebowanie na nie.

Zobacz także

Placówka prosi również o gogle ochronne i maseczki - nie chodzi o takie zwyczajne, szyte, tylko z filtrem Ffp2 i Ffp3.

Zobacz także

My przyjmiemy w każdej ilości, a dobroczyńcy zapiszą się na kartach historii

Maria Włodkowska

Prośba jest skierowana m.in. właśnie do tych osób, które "na zapas" wykupiły środki higieniczne.

Zobacz także

W Szpitalu Uniwersyteckim hospitalizowanych jest kilka osób z podejrzeniem koronawirusa oraz trzy zakażone.

 

RadioZET.pl/PAP