Zamknij

Pobrano próbki od osób, które jechały z pacjentem zero. MZ: mamy część wyników

06.03.2020 11:42

Od osób, które jechały autokarem wraz z tzw. pacjentem zero, pobrano próbki do badań pod kątem obecności koronawirusa. Część wyników już mamy i wszystkie są ujemne - poinformował w piątek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus w Polsce
fot. PAP
loader

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Mężczyzna wrócił do Polski z Niemiec autokarem. Razem z nim podróżowało 11 osób.

Zobacz także

Lubuska wojewódzka inspektor sanitarna dr Dorota Konaszczuk poinformowała w czwartek, że w związku z przebywaniem w autokarze innych pasażerów, inspekcja sanitarna podjęła działania w 6 województwach, 29 powiatach, a tamtejsi inspektorzy otrzymali listy pasażerów.

Wiceminister zdrowia: wyniki części pasażerów, którzy jechali, są ujemne

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z TVP Info przypomniał, że od wszystkich osób, które jechały z autokarem wraz z chorym, pobrano próbki, które obecnie badane są w specjalistycznych laboratoriach.

Część wyników już mamy i jest dobra wiadomość - te wyniki wszystkie są ujemne

- poinformował wiceminister zdrowia. Według danych resortu zdrowia na czwartek po południu, w szpitalach przebywają 92 osoby celem obserwacji, czy są zakażone koronawirusem. 490 osób poddano kwarantannie domowej, a 5647 objęto nadzorem sanepidu.

Koranawirus szaleje

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według najnowszych danych przekazanych przez GIS od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca br. na całym świecie zanotowano ponad 95 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Niemal 3,3 tys. osób zmarło.

Zobacz także

Wirus w ciągu dwóch miesięcy rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat. Przypadki zachorowań zanotowano już m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii, Nigerii, Australii, Iranie czy Korei Płd. COVID-19 dotarł już także do Polski, a w piątek zanotowano pierwszy przypadek zarażenia w Watykanie. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP