Zamknij

Koronawirus w Polsce. Pielęgniarka zaraziła się od pierwszej ofiary śmiertelnej

16.03.2020 10:56
Koronawirus
fot. Shutterstock

U trzech kolejnych osób w regionie odnotowano obecność koronawirusa. W sumie w regionie w szpitalu bądź kwarantannie przebywa dziewięć zakażonych osób, stan większości z nich jest dobry – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jedną z tych osób jest pielęgniarka, która opiekowała się zmarłą przed kilkoma dniami 57-latką, o czym w osobnym komunikacie poinformował szpital w Puszczykowie. 

Do tej pory zakażenie wirusem SARS-Cov-2 stwierdzono w regionie u dziesięciu osób, jedna osoba zmarła.Tomasz Stube podał w poniedziałek, że koronawirusa potwierdzono u kobiety i mężczyzny z powiatu poznańskiego oraz u mężczyzny z powiatu krotoszyńskiego.

Pierwsza z trzech osób to kobieta w średnim wieku z powiatu poznańskiego. W dobrym stanie zdrowia przebywa obecnie w domu na kwarantannie. Miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Druga osoba to mężczyzna również w średnim wieku, mieszkaniec powiatu poznańskiego. W stanie zdrowia dobrym jest obecnie pod opieką lekarzy ze szpitala zakaźnego w Poznaniu

- powiedział Stube. Trzecią osobą jest mężczyzna w podeszłym wieku z powiatu krotoszyńskiego. "Został hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Miał kontakt z osobą, która przybyła z kraju transmisji koronawirusa. Lekarze określają stan pacjenta na średnio dobry" - powiedział.

Wielkopolskie. Pielęgniarka opiekująca się 57-letnią zmarłą pacjentką jest zakażona koronawirusem

W miniony czwartek w szpitalu miejskim w Poznaniu zmarła 57-letnia pacjentka. Była pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem oraz pierwszą ofiara śmiertelna SARS-Cov-2 w kraju. Jedną z nowych zakażonych osób jest pielęgniarka z podpoznańskiego Puszczykowa, która opiekowała się wyżej wspomnianą 57-latką. O tym fakcie w osobnym komunikacie poinformował szpital w Puszczykowie.

"W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację o dodatnim wyniku testu u jednej z pielęgniarek oddziału internistycznego, która opiekowała się bezpośrednio pacjentką a do dzisiaj przebywała w kwarantannie domowej. Osoby pozostające z pacjentką w kontakcie bezpośrednim podczas hospitalizacji objęte są procedurami WSSE, która posiada pełną ewidencję przygotowaną przez służby Szpitala"

- czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej placówki. Szpital zrelacjonował także przebieg czynności związanych z pierwszą pacjentką. 6 marca trafiła ona na SOR szpitala w Puszczykowie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by przeprowadzić konsultacje na oddziale zakaźnym. Następnie trafiła już do poznańskiego szpitala, a lekarze, pielęgniarki i pacjenci z SOR oraz puszczykowskiej przychodni zostali objęcie badaniami oraz kwarantanną.  

Koronawirus w Polsce i na świecie

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 25 kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie zanotowano ich w naszym kraju 150, z czego trzy osoby zmarły. W związku z tym odwołano wszystkie zaplanowane imprezy masowe (sportowe, kulturalne, rozrywkowe), zamknięto lokale gastronomiczne, kina, muzea, teatry, placówki edukacyjne oraz ograniczono działalność galerii handlowych

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/szpitalpuszczykowo.pl