Zamknij

Kolejne zakażenia koronawirusem w Polsce. Jeden z pacjentów w ciężkim stanie

08.03.2020 21:26
Kolejne zakażenia koronawirusem w Polsce. Jeden z pacjentów w ciężkim stanie
fot. JAROSLAW JAKUBCZAK/ POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Bilans zakażeń koronawirusem w Polsce wciąż rośnie. W szpitalu we Wrocławiu przebywa zarażony Covid-19 starszy mężczyzna. To jedna spośród trzech osób, u których w niedzielę wieczorem wykryto kolejne przypadki zakażeń. Pacjent ten jest w ciężkim stanie – informują władze szpitala.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus w Polsce. W niedzielę potwierdzone zostały trzy nowe przypadki zakażeń. Razem jest ich już jedenaście.

Zobacz także

Trzy kolejne zakażone koronawirusem osoby to kobieta, która z kwarantanny trafiła do szpitala w Raciborzu oraz dwóch mężczyzn, którzy są w szpitalach w Warszawie i we Wrocławiu. Jeden z mężczyzn wrócił niedawno z Włoch, drugi miał za granicą kontakt z bliską osobą, która też jest chora i leży w szpitalu.

"Pacjent jest w ciężkim stanie"

Hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego pacjent to mężczyzna, który skończył 70 lat. Trafił on do szpitala w piątek.

Zobacz także

Pacjent jest w ciężkim stanie

Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala we Wrocławiu

Według informacji przekazany przez Małecką, mężczyzna zaraził się o osób z rodziny, które przyjechały do niego z USA. Bliscy pacjenta zostali objęci nadzorem służb medycznych.

Zakażony 26-latek w "bardzo dobrym stanie"

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przebywa jeszcze 26-letni mężczyzna zarażony koronawirusem.

Ten pacjent jest w bardzo dobrym stanie

Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala we Wrocławiu

Zobacz także

Na oddziale zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu obecnie hospitalizowanych jest z podejrzeniem koronawirusa 23 pacjentów.

Dwoje pacjentów z koronawirusem w szpitalu w Raciborzu

Kobieta to druga osoba z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w województwie śląskim. Zarówno ona, jak i zdiagnozowany wcześniej mężczyzna przebywają na oddziale zakaźnym w szpitalu w Raciborzu. Stan obojga nie budzi obaw o ich życie – informują służby. To osoby "w sile wieku".

Pacjent wrócił w nocy z 29 lutego na 1 marca z północnych Włoch autokarem z wyjazdu narciarskiego. W sumie na pokładzie było 36 osób. Służby sanitarne dotarły do wszystkich i objęły je kwarantanną domową. Kobieta z potwierdzonym zakażeniem nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia chorego mężczyzny – mieszkańca Rybnika.

Po potwierdzeniu również u rybniczanki zakażenia groźnym patogenem służby sanitarno-epidemiologiczne poddały kwarantannie osoby, z którymi ta kobieta miała w ostatnim czasie kontakt.

Zobacz także

Oprócz 23 mieszkańców województwa śląskiego autokar przywiózł z włoskiej Lombardii również osoby z innych województw – mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Wszyscy zostali objęci kwarantanną.

Jak poinformowano podczas niedzielnej konferencji prasowej w Chorzowie z udziałem wojewody śląskiego i szefowej śląskiego Sanepidu, autokar przyjechał z Włoch w nocy z 29 lutego na 1 marca. W pierwszych dniach po powrocie rybniczanin czuł się dobrze, kiedy pojawiły się u niego objawy infekcji, skontaktował się z Sanepidem w Rybniku, a następnie karetką został przewieziony do szpitala w Raciborzu. Kwarantanną objęto także jego rodzin.

Koronawirus z Wuhan

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Zobacz także

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

 

RadioZET.pl/PAP/RadioZET