Zamknij

Pierwsze dziecko z koronawirusem w Polsce. Zakażona również młoda kobieta

11.03.2020 14:43
Koronawirus
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Mamy 2 nowe przypadki zakażenia potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało w środę po południu Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 27.

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej. Łącznie mowa już o 27 potwierdzonych przypadkach. Dwa najnowsze, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu, dotyczą 8-letniego dziecka z województwa śląskiego i młodej kobiety z województwa łódzkiego.

Koronawirus w Cieszynie

Dziecko przebywa w Cieszynie i jest w dobrym stanie. Uczeń jednej ze szkół podstawowych w tym mieście jest spokrewnione z dwiema osobami, jakie trafiły do placówki już wcześniej i również są zarażone. To więc trzeci przypadek zakażenia w Cieszynie.

"Osoby podejrzewające, że mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi, w tym odwiedzające w ciągu ostatnich 2 tygodni szkołę podstawową nr 5 i liceum im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które zauważyły u siebie objawy infekcji, proszone są o ograniczenie kontaktów z innymi do minimum i telefoniczne powiadomienie Sanepidu pod dostępnym całodobowo numerem tel. 502 281 673” – podała rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara. Przypomniała, że koronawirus w najmniejszym stopniu stanowi zagrożenie dla dzieci i młodzieży, ale mogą być one nosicielami wirusa i zarażać dorosłych. 

Koronawirus w Łodzi

Kobieta, u której w środę potwierdzono zakażenie koronawirusem, jest natomiast hospitalizowana w Łodzi. To tym samym pierwszy przypadek w tym województwie. Wiadomo, że zarażona jest w dobrym stanie.

- Pacjentka sama zgłosiła się do szpitala Biegańskiego, wiedząc, że miała kontakt z osobą zarażoną w Norwegii, skąd wróciła - przekazał w środę po południu wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Koronawirus w Polsce, lekcje odwołane, kina zamknięte

W związku z zagrożeniem premier Mateusz Morawiecki odwołał we wtorek wszystkie imprezy masowe, z kolei w środę rząd ogłosił decyzję o odwołaniu lekcji w szkołach i na uczelniach wyższych w całym kraju, ale również zawieszeniu działalności ośrodków kultury. Oznacza to, że od czwartku 12 marca działalność zawieszają takie instytucje jak: kina, teatry, opery czy muzea.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl