Zamknij

Lekarz zakażony koronawirusem. Na początku marca wrócił z Indii

18.03.2020 07:40
Koronawirus w Polsce
fot. Karetka (zdjęcie ilustracyjne)/Gerard/Reporter

Lekarz ze Zgorzelca (woj. dolnośląskie) jest jedną z osób zakażonych koronawirusem. Mężczyzna na początku marca wrócił z Indii i zanim wykryto u niego wirusa, przez jakiś czas normalnie przychodził do sprawy. Sprawę skomentował już tamtejszy szpital. 

Zobacz także

Na stronie internetowej starostwa powiatowego w Zgorzelcu pojawiło się oświadczenie dyrekcji Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu (woj.dolnośląskie), dotyczące jednego z zatrudnionych tam lekarzy.

Lekarz ze Zgorzelca ma koronawirusa. Wrócił z Indii

Jak dowiadujemy się z dokumentu, mężczyzna wrócił 7 marca z Indii, a już po dwóch dniach zaczął normalnie przychodzić do pracy w szpitalu. Dopiero 15 marca zaobserwował u siebie charakterystyczne dla COVID-19 objawy: podwyższona temperatura ciała, kaszel, ogólne rozbicie i osłabienie.

Zobacz także

Dzień później rozpoczął odbywanie kwarantanny, poddał się także konsultacjom ze specjalistą z oddziału zakaźnego raz testowi na koronawirusa, który w dniu 17 marca dał wynik pozytywny. Ponadto, jak wynika z komunikatu, "działania objęły osoby z kontaktów prywatnych Pana doktora".

"Niezwłocznie zostały podjęte działania przeciwepidemiczne zgodnie z przyjętymi standardami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego ograniczające rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2. Dotyczyły one przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w miejscu pracy pozwalającego na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia w szpitalu"

- czytamy. Przypomnijmy, że w Polsce stwierdzono do tej pory 238 przypadków zakażenia koronawirusem (ostatnie 17 Ministerstwo Zdrowia ogłosiło we wtorek wieczorem). Dotychczas zanotowano także pięć przypadków śmiertelnych. 

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET/powiatzgorzelecki.pl