Zamknij

Uczeń zakażony koronawirusem. „Był z klasą na praktykach w Hiszpanii”

20.03.2020 11:22
Koronawirus
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER

Koronawirus w Zachodniopomorskiem. Uczeń trzeciej klasy koszalińskiego ZS nr 1 zakażony koronawirusem. Nastolatek z 15 innymi uczniami i dwoma opiekunami był na praktyce w Maladze w Hiszpanii. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus w Szczecinie. Informację o dziewiątym zakażonym koronawirusem w Zachodniopomorskiem młodym mężczyźnie z powiatu białogardzkiego podał w czwartek wieczorem szpital wojewódzki w Szczecinie.

Uczeń zakażony koronawirusem. Był na praktykach w Hiszpanii

Dyrektor ZS nr 1 w Koszalinie (popularny „Ekonom”) potwierdził w piątek, że zakażonym jest uczeń szkoły, który z połową swojej klasy – trzeciej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – był na praktykach zawodowych w hiszpańskiej Maladze.

Razem z chłopcem na praktykach było jeszcze 15 uczniów i dwóch opiekunów. Wyjechali na nie pod koniec ferii zimowych i ściągnięci zostali w trybie pilnym do kraju w minioną niedzielę, tydzień przed końcem czterotygodniowych praktyk.

Zobacz także

Z Malagi przylecieli do Berlina, a stamtąd osobnym busem przyjechali do Koszalina. Od razu zostali objęci kwarantanną domową. (…) Zgodnie z naszym zaleceniem, młodzież odebrała z miejsca zbiórki minimalna liczba osób. To były te osoby, które zdeklarowały, że będą wspólnie z odebranymi przebywać na kwarantannie pod wyznaczonym przez nich adresie. I tak się stało

- powiedział dyrektor Konefał. Zaznaczył, że „najważniejsze, że młodzież została od razu odizolowana. Nie miała możliwości kontaktu z nikim więcej. To samo stało się z opiekunami.”

Poszczególne stacje sanepidu, w tym koszalińska i białogardzka, otrzymały wszystkie dane dotyczące młodzieży, w tym adresy zamieszkania, telefony do rodzin. Przejęły tę grupę pod kątem monitoringu i kontroli nakazanej kwarantanny. - My też mamy kontakt z młodzieżą, z rodzicami uczniów. Objęliśmy ich pomocą psychologiczno-pedagogiczną – podał dyrektor ZS nr 1 w Koszalinie.

Zobacz także

Koronawirus w Szczecinie 

W szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej zakażonych koronawirusem przebywa oprócz ucznia koszalińskiego „Ekonoma” osiem innych osób - sześć z nich jest w średnim wieku. Intensywnej opieki medycznej od 1,5 tygodnia wymaga pacjentka ze Stargardu. Ona i jej mąż byli pierwszymi osobami z Zachodniopomorskiego, u których wykryto koronawirusa, wrócili z Włoch. Mężczyzna jest w stanie dobrym, podobnie jak pozostali pacjenci.

Na oddziale zakaźnym przebywa też inne małżeństwo, z powiatu polickiego, trzy kobiety - dwie ze Szczecina i jedna z pow. stargardzkiego, a także 31-letni mężczyzna - szczeciński radny.

RadioZET.pl/PAP