Zamknij

Koronawirus wyłącza kolejne szkoły i przedszkola. 230 dzieci na kwarantannie

09.09.2021 16:30
Koronawirus w szkole i przedszkolach na Warmii i Mazurach
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Z powodu zakażeń koronawirusem w przedszkolach i w szkole na Warmii i Mazurach na kwarantannie w czwartek przebywa ponad 230 dzieci – podał PAP. Źródłem zakażenia w szkołach jest niezaszczepiony personel placówek – poinformował dyrektor wojewódzkiego sanepidu Janusz Dzisko.

Koronawirus wyłącza ze stacjonarnej nauki kolejne szkoły w Polsce. W drugim tygodniu września zakażenia potwierdzono w szkole i w przedszkolach w powiecie olsztyńskim.

71 dzieci trafiło na dziesięciodniową kwarantannę. Źródłem zakażeń okazały się osoby z personelu placówki i jedno z dzieci.

Koronawirus w szkole i przedszkolach. 230 dzieci na kwarantannie, zakażenia wśród personelu

Z kolei w Elblągu na kwarantannę trafiło 150 uczniów. Okazało się, że nauczycielka pracująca w dwóch szkołach jest zakażona. Obecnie szacuje się, że w 95 proc. źródłem zakażeń są osoby niezaszczepione. Kadra nauczycielska jest w znacznej większości w pełni zaszczepiona.

Sytuacja epidemiczna na Warmii i Mazurach jest stabilna – z powodu Covid-19 w szpitalach przebywa ponad 20 osób, a cztery z nich są pod respiratorami – przekazał PAP dyrektor Dzisko. Zaznaczył jednak, że w obliczu przyspieszenia epidemii sytuacja w najbliższych tygodniach może się pogorszyć.

Niepokoi w tym kontekście wyhamowanie akcji szczepień na Warmii i Mazurach. – Tygodniowo zaszczepić możemy 100 tys. osób, tymczasem zgłasza się dużo mniej. Tygodniowo szczepimy 7 tys. osób – podkreślił Dzisko. W skali regionu są gminy gdzie zaszczepionych jest mniej niż 40 proc. mieszkańców. Są to głównie gminy we wschodniej, mazurskiej części regionu. Najsłabiej szczepienia wypadają w gminie Prostki koło Ełku, gdzie zaszczepionych jest ok. 30 proc. mieszkańców.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Libudzka