Zamknij

"Pandemia wyraźnie spowalnia. Czwarta fala? Na jesieni będziemy bezpieczni"

18.04.2021 17:39
Karetka
fot. PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Ostatnie dane napawają optymizmem. Utrzymuje się raczej tendencja spadkowa zakażeń koronawirusem, a pandemia wyraźnie spowalnia - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 12 153 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, 207 osób zmarło. Przed tygodniem informowano o 21 703 kolejnych zachorowaniach i 245 zmarłych. Z kolei dwa tygodnie temu liczba nowych zarażeń wyniosła 22 945 przy 204 osobach zmarłych.

Dr Michał Sutkowski w rozmowie z PAP określił te statystyki jako pozytywne. - Oceniam je jako pozytywne i takie, które wpisują się w trend, który wydaje się, że się utrzyma - dodał. Według eksperta, obostrzenia, szczególnie w święta wielkanocne, "zrobiły swoje".

- Utrzymuje się raczej tendencja spadkowa. Pandemia wyraźnie spowalnia. […] Wydaje się, że te dane napawają optymizmem. Będzie lepsza pogoda. Dane jak pogoda idą w stronę poprawy - zaznaczył.

Kiedy koniec pandemii? ''Na jesieni będziemy bezpieczni"

Dr Sutkowski zwrócił uwagę, że postępują szczepienia i pogoda się poprawia. - Więcej osób będzie na zewnątrz, a mniej w przestrzeniach zamkniętych. Wirus przy wysokiej temperaturze i suchym powietrzu ginie łatwiej. To czynniki, które wyraźnie wskazują na to, że będziemy mieli poprawę - ocenił.

Według Sutkowskiego, przez najbliższe dwa lub trzy tygodnie będzie utrzymywała się jednak duża liczba zgonów spowodowanych koronawirusem. Jak wyjaśnił, wynika to z dużej liczby zakażeń pod koniec marca i na początku kwietnia. - Ta liczba zgonów będzie się pewnie zmniejszała, tak jak będzie zmniejszało się obłożenie szpitali - wskazał.

Lekarz wyraził też nadzieję, że jest to ostatnia fala pandemii. - Jeśli porządnie się wyszczepimy populacyjnie, na jak najwyższym poziomie, to damy temu wirusowi jak najmniej pola. Dzięki temu możemy zdecydowanie z nim wygrać i na jesieni będziemy bezpieczni - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP