Zamknij

Wojsko pomoże policji w egzekwowaniu obostrzeń. Rząd planuje nowe ograniczenia

30.03.2020 09:53
Policja
fot. PAP

Koronawirus w Polsce zbiera śmiertelne żniwo. 30 marca ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci czterech kolejnych osób. Michał Dworczyk na antenie Polskiego Radia zapowiedział wprowadzenie dalszych obostrzeń. Z kolei wojsko ma pomóc policji w egzekwowaniu ograniczeń. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Michał Dworczyk, który był w poniedziałek gościem Programu I Polskiego Radia, mówiąc o stanie epidemii w Polsce ocenił, że nie można powiedzieć, że "czarny scenariusz" dla naszego kraju został zrealizowany i już nas nie będzie dotyczył.

Jesteśmy cały czas w pierwszej fazie rozwoju epidemii. Mamy dzienne przyrosty zachorowań na poziomie kilkunastu procent. Zazwyczaj jest to pomiędzy 10,11 a 15 proc. - to są porównywalne przyrosty z innymi krajami. Może trochę wolniej ten przyrost w Polsce postępuje. Mają na to wpływ odpowiednie decyzje przyjęte przez rząd, ale dziś jest za wcześnie, żeby prezentować hurraoptymizm

- powiedział Dworczyk. Szef KPRM oenił, że ostatni weekend jest dowodem, że nie wszyscy poważnie potraktowali zasady i ograniczenia wprowadzone przez rząd. - Było w niektórych miastach dużo osób na ulicach, w parkach. Powinniśmy się na te najbliższe tygodnie wyciszyć i zostać w domu. Nie korzystać z ładnej pogody a wykazywać daleko idącą odpowiedzialność - apelował szef KPRM.

Zobacz także

Koronawirus. Nowe ograniczenia w Polsce i żołnierze na ulicach 

Szef KPRM przyznał, że rząd ma "wnioski po tym weekendzie".

Na pewno bardziej trzeba egzekwować decyzje, które zostały podjęte

- podkreślił Dworczyk. Jako dodatkowe środki egzekwowania tych zasad wymienił m.in. dodatkowe patrole policji wzmocnione żołnierzami, którzy będą egzekwować wprowadzone ograniczenia.

Drugi kierunek jest taki, żeby analizować dalej i w ciągu kilkudziesięciu godzin podjąć decyzje o wprowadzeniu jeszcze pewnych, dodatkowych ograniczeń, których cel jest jeden - zmniejszenie przyrostu osób chorych

- dodał szef KPRM.

Koronawirus. Aktualne zakazy i obostrzenia w Polsce: 

  • ograniczenie swobodnego przemieszczania się (z wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem, wyjścia do sklepu, apteki, lekarza, wyprowadzenia psa na spacer czy wyjścia w celu opieki nad bliskimi)
  • przemieszczanie się dozwolone w grupie do dwóch osób (obostrzenie to nie dotyczy rodzin)
  • ograniczenie liczby pasażerów w środkach publicznego transportu (w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta)
  • całkowity zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań (z wyjątkiem spotkań z najbliższymi osobami)
  • całkowity zakaz korzystania z bulwarów, parków, czy placów zabaw
  • ograniczenia liczby uczestników mszy świętych, ślubów i pogrzebów do maksymalnie 5 osób
  • otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie i drogerie
  • restauracje i bary nadal mogą wydawać posiłki na wynos
  • kara dla osób niestosujących się do obostrzeń może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł

Zobacz także

RadioZET.pl/Polskie Radio/PAP