Zamknij

Dwa podejrzenia koronawirusa w Gdańsku. Mężczyźni zostali odizolowani

29.01.2020 18:13
Koronawirus. Dwa nowe podejrzenia w Polsce. Pacjenci są w szpitalu w Gdańsku
fot. Jakub Kaminski/East News

Kolejne podejrzenia koronawirusa w Polsce. Tym razem dwóch mężczyzn trafiło do szpitala w Gdańsku. Sanepid będzie teraz sprawdzać stan zdrowia osób, które podróżowały z mężczyznami jednym samolotem.

Koronawirus 2019-nCoV zabił już 132 osoby. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia liczba zakażonych osób w Chinach wzrosła z 278 do ponad 6 tysięcy. Pod względem liczby zakażeń sytuacja jest gorsza niż w przypadku SARS.

W Polsce mnożą się podejrzenia zakażenia wirusem z Chin. W środę kolejne pojawiło się w Łodzi, a potem aż dwa w Gdańsku. Na obserwację do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku trafiło dwóch mężczyzn, którzy do Polski przylecieli niedawno z Szanghaju – lecieli przez Amsterdam.

Są teraz na obserwacji w izolatkach, ale ich stan jest dobry. Sanepid ma już listę pasażerów lotu z Amsterdamu i będzie weryfikować ich stan zdrowia.

Zobacz także

Obecnie w Polsce jest kilka osób, które wróciły z krajów azjatyckich i zgłosiły się do lekarzy, bo miały podwyższoną temperaturę. Objęte zostały opieką i są w szpitalach na oddziałach chorób zakaźnych.

Pierwsze próbki od osób, które wróciły z Azji, zostały wysłane do instytutu badawczego w Berlinie. Jeszcze dzisiaj, ewentualnie jutro, dowiemy się, czy mamy do czynienia z koronawirusem

– powiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Posłuchaj podcastu

Koronawirus. Dowiedz się więcej o wirusie z Chin:

ZET.pl/PAP