Zamknij

44-letni Polak z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Wrócił z Włoch z gorączką

25.02.2020 17:52
Karetka
fot. ANDRZEJ SZKOCKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Koronawirus w Kielcach? Pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. 44-letni mężczyzna przebywa na oddziale zakaźnym przy ulicy Radiowej. Mężczyzna wrócił do Polski z Włoch. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informacje o hospitalizowanym pacjencie potwierdził dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski. Poinformował jednocześnie, że szpital wstrzymał przyjęcia do Kliniki Chorób Zakaźnych przy ulicy Radiowej.

Od pacjenta pobrano próbki do badań. Zostały one wysłane do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie i tam będą analizowane.

Staramy się nie przyjmować pacjentów do planowego leczenia, po to by mieć w rezerwie dodatkowe miejsca, dla osób z podejrzeniem koronawirusa. Tak, abyśmy mogli osoby z podejrzeniem wirusa odseparować, przeprowadzić kwarantannę i, mam nadzieję, wykluczyć chorobę. Zawsze w takich sytuacjach trzeba mieć miejsca dodatkowe. Nie tylko chodzi o koronawirusa. To działanie standardowe, profilaktyczne

Bartosz Stemplewski

Według informacji kieleckiej "Gazety Wyborczej" hospitalizowany mężczyzna ma 44 lata i niedawno wrócił z Włoch, gdzie przebywał na wyjeździe biznesowym. Mężczyzna do szpitala trafił w poniedziałek 24 lutego. Kaszlał i miał gorączkę. Jego stan jest dobry.

Koronawirus we Włoszech. Liczbna ofiar śmiertelnych i zakażonych rośnie 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

We wtorek do 283 wzrosła we Włoszech liczba osób zakażonych koronawirusem. Pierwsze przypadki zanotowano w Palermo na Sycylii i we Florencji w Toskanii. W ostatnich dniach zmarło siedem osób. Na Sycylii koronawirusa potwierdzono u turystki z okolic Bergamo w Lombardii. Kwarantannie w Palermo poddano około 40 osób - uczestników wycieczki, w której uczestniczyła kobieta, i wszystkich mających z nią bezpośredni kontakt na wyspie. To pierwsze zachorowanie na południu kraju.

We Florencji drugi test potwierdził obecność patogenu u mężczyzny, który wrócił niedawno z Singapuru.

Zobacz także

Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach, gdzie w grudniu wybuchła epidemia, potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgodny.

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wyborcza