Zamknij

Policja rezygnuje z części kontroli. Chodzi o zagrożenie koronawirusem

02.03.2020 15:24
Kontrola trzeźwości
fot. Krzysztof Kapica/Polska Press/East News

Koronawirus do dziś nie został stwierdzony w Polsce, ale służby wprowadzają specjalne procedury. W związku z zagrożeniem koronawirusem policjanci otrzymali zalecenie, by nie używać bezustnikowych alkomatów podczas akcji zbiorowego badania trzeźwości kierowców. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do tej pory policjanci w przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu badali trzeźwość kierowców za pomocą m.in. urządzeń wyposażonych w ustniki, które po każdym badaniu były wymieniane. Od kilku lat trzeźwość kierowców polska policja sprawdza również za pomocą alkomatów bezustnikowych.

Koronawirus: Kontrola trzeźwości na drogach. Policja zmienia zasady 

W związku z  zagrożeniem  koronawirus em funkcjonariusze otrzymali zalecenie, by nie używać bezustnikowych alkomatów podczas akcji zbiorowych badających trzeźwość kierowców.

Urządzenia z ustnikami będą również wykorzystywane do badań podczas prowadzonych działań mających na celu ujawnianie kierowców po spożyciu alkoholu. Natomiast profilaktycznie, aby zminimalizować całkowicie ryzyko narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy zaleca się nie używać urządzeń bezustnikowych podczas akcji zbiorowych, badając trzeźwość

- przekazał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Jak dodał, nie dotyczy to pojedynczych badań. 

W naszej opinii użycie tych urządzeń nie stwarza zagrożenia zarażenia chorobami, nigdy takiego przypadku nie stwierdziliśmy, jednak po konsultacji z inspektorem sanitarnym MSWiA wolimy całkowicie rozwiać jakiekolwiek wątpliwości wobec również licznych zapytań ze strony społeczeństwa w związku z obawami przed wirusami i toczącej się debaty publicznej

insp. Mariusz Ciarka

Zobacz także

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka zapewnił również, że wszystkich policjantów zapoznano już z działaniami profilaktycznymi oraz sposobami minimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem. W przypadku, gdyby policjanci podczas interwencji, czy jakichkolwiek innych działań, mieli kontakt z osobą podejrzaną o zachorowanie, zgodnie z procedurą informacje taką przekażą GIS MSWiA. Następnie - zgodnie z wytycznymi - podejmowane będą dalsze środki mające na celu sprawdzenie i zminimalizowanie ryzyka zachorowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ten żel zabije niemal wszystkie zarazki. Wykorzystaj prosty, domowy sposób

Koronawirus w Europie i na świecie zbiera śmiertelne żniwo. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. odnotowano w sumie ponad 87 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem COVID-19, zmarło blisko 3 tys. osób.

Przypadki zachorowań stwierdzono, poza Chinami, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Norwegii, Rosji i w Austrii. 

RadioZET.pl/PAP

C