Zamknij

Koronawirus: 100 mln zł dla szpitali, Morawiecki wysłał samolot po testy

Magdalena Kulej
28.02.2020 13:17
Dworczyk i Szumowski
fot. PAP/Mateusz Marek

Koronawirusa w Polsce nie ma - zapewnił w piątek w południe Michał Dworczyk. Jak dodał, premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł dla szpitali przygotowujących się na walkę z koronawirusem i wysłał rządowy samolot po 30 tys. testów na obecność koronawirusa.

Koronawirus w szybkim tempie rozprzestrzenia się po Europie. Najbardziej niespokojna sytuacja epidemiologiczna jest we Włoszech. Tam w ciągu ostatniej dobry nastąpił wyraźny wzrost liczby zakażeń Covid-19, a w piątek rano mowa już o 650 przypadkach zarażenia i 17 ofiarach śmiertelnych. W piątek o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem poinformowały Białoruś i Litwa. 

Zobacz także

W Polsce takich przypadków na razie nie ma - zapewnili w piątek w południe szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rząd wciąż podkreśla jednak, że ten wirus do Polski w najbliższych dniach najprawdopodobniej dotrze.

Jak przekazał Dworczyk, premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które "szybką ścieżką" za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale "na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronawirusa". Dworczyk powiedział, że rząd przygotowuje także zapasy badań na koronawirusa SARS-CoV-2.

Dzisiaj wyleciał rządowy samolot. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem

- powiedział.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl