Zamknij

Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu. Nowe zasady kwarantanny

24.03.2020 13:10
Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Koronawirus. Rząd zaostrza zasady kwarantanny w Polsce. Od środy 25 marca zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyjątki to: droga do pracy, wolontariat w walce z koronawirusem, niezbędne zakupy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej. We wtorek liczba ofiar śmiertelnych zakażenia SARS-CoV-2 wzrosła do 10 osób. W szpitalu w Puławach zmarł 68-letni ksiądz z parafii Białopole w województwie lubelskim. Godzinę później prezydent Radomia poinformował o śmierci 79-letniego mężczyzny. Z kolei poniedziałek był pod względem liczby nowych przypadków zakażeń rekordowy (115). 

Koronawirus: Ograniczenia w przemieszczaniu się. Co to oznacza? 

Mateusz Morawiecki poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby

- powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "wszelkie przekraczanie tych norm, tych ograniczeń, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne".

W Polsce od środy 25 marca będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyjątki to: 

  • droga do pracy,
  • wolontariat w walce z koronawirusem,
  • niezbędne zakupy.

Zobacz także

Minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie naszych bliskich, ale też zdrowie i życie medyków, którzy są "na pierwszej linii frontu".

Takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy po prostu przejście się - oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne - to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi

- powiedział na konferencji prasowej. 

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego nadal obowiązują. Chodzi o zamknięcie galerii handlowych, miejsc rozrywki, restauracji i pubów. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP