Koronawirus. Pracodawca będzie mógł wysyłać pracownika na telepracę

Redakcja
01.03.2020 23:52
Koronawirus. Pracodawca będzie mógł wysyłać pracownika na telepracę

Na stronach internetowych Sejmu późnym wieczorem w niedzielę pojawił się projekt rządowej ustawy związanej z walką z koronawirusem. Najciekawszym jej elementem są nowe uprawnienia dla pracodawców w Polsce.

Projekt ustawy zakłada, że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.

W dokumencie nie ma zapisów, czy pracownik będzie mógł na przykład odmówić i na ile kategoryczne jest wydanie takiego polecenia. Autorzy projektu nie zapisali też, jak długo maksymalnie będzie mógł obowiązywać czas, w którym pracownik ma wykonywać tak zwaną telepracę.

Koronawirus w Polsce: pieniądze za opiekę nad dzieckiem i budowa szpitali bez prawa budowlanego

„Ponadto wprowadzono regulacje zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko” - czytamy też w projekcie rządowej ustawy.

Zobacz także

Innym ciekawym punktem dokumentu jest zapis dotyczący braku konieczności stosowania prawa budowlanego, jeśli na potrzeby walki z koronawirusem nastąpi potrzeba budowy, przebudowy, remontu lub rozbiórki obiektów budowlanych. W praktyce może to oznaczać krótszą ścieżkę decyzyjną przy wznoszeniu tymczasowych szpitali.

W poniedziałek 2 marca debatować na temat koronawirusa będą posłowie.

Koronawirus na świecie

Na całym świecie odnotowano już ok. 87 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, a prawie 3 tysiące osób zmarło. Niemal na całym świecie z aptek znikają maseczki higieniczne, z drogerii mydła i płyny do dezynfekcji, a w niektórych rejonach ze sklepów wykupywane jest jedzenie i woda.

Sprawdź też: Jakie są objawy koronawirusa?