Zamknij

Rząd skraca kwarantannę. Nowe przepisy później niż planowano

23.01.2022 16:46

Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Tłumaczył też, co jest powodem jednodniowego opóźnienia względem planowanego pierwotnie terminu publikacji. 

Koronawirus
fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Piąta fala koronawirusa dotarła już do Polski. W mijającym tygodniu zanotowano znaczący wzrost zakażeń - liczba nowych przypadków kilkukrotnie przekroczyła już 30 tysięcy, a w sobotę 22 stycznia potwierdzono aż 40 876 zakażeń.

W mijającym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli kilka zmian w działaniach rządu wobec pandemii. Jedną z nich jest skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni. Rozporządzenie w tej sprawie zostanie opublikowane w poniedziałek, a wejdzie w życie we wtorek 25 stycznia, czyli dzień później niż pierwotnie planowano.

Rząd skraca kwarantannę. Wiemy, kiedy rozporządzenie

Jeden dzień przesunięcia w czasie - jak wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz - wynika z konieczności ostatnich zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne, co będzie miało miejsce właśnie w poniedziałek.

Skrócenie kwarantanny jest możliwe - jak uzasadnia MZ - z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

loader

RadioZET.pl/PAP (K. Lechowicz-Dyl)