Zamknij

Rząd zdecydował w sprawie maseczek na wolnym powietrzu. Jest rozporządzenie

06.05.2021 21:36
Maseczki ochronne
fot. PAP

Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw w czwartek wieczorem. 

Maseczki ochronne na świeżym powietrzu - w przypadku możliwości zachowania dystansu 1,5 metra - przestaną być obowiązkowe już 15 maja. Stosowne rozporządzenie rządu zostało w czwartek wieczorem opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że nakaz noszenia maseczek ochronnych na wolnym powietrzu obowiązuje od 10 października ubiegłego roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał już wcześniej, że przepis ten zostanie zniesiony, jeśli współczynnik zachorowań na Covid-19 spadnie poniżej 15 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Jak informuje Onet, z ostatnich danych wynika, że wskaźnik ten spadł do 12 zachorowań na 100 tys. osób.

Koniec z maseczkami na wolnym powietrzu? Wiemy, kiedy trzeba będzie ich używać

Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego. 

Kto jest zwolniony z konieczności zakrywania ust i nosa?

Natomiast maseczek nie muszą np. nosić kierujący motocyklem, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone, kierujący środkiem transportu publicznego. Również dzieci są nadal z tego obowiązku zwolnienie do ukończenia 5. roku życia.

Zakrywać ust nie muszą także osoby z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudność samodzielnie to robić, osoby z trudności z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Z tego obowiązku zwolnione są osoby podczas sprawowania kultu religijnego oraz osoby wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy oraz osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży. Nie trzeba zakładać maseczki w czasie jazdy konnej.

Zdający egzaminy np. ósmoklasisty, maturalne, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe, jak również osoby przeprowadzające je również nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania odległość pomiędzy poszczególnymi osobami co najmniej 1,5 m. Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

Odkryć usta i nos możemy w celu identyfikacji lub weryfikacji tożsamości, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia, jak również po to, by umożliwić komunikowanie się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się lub po to, by spożyć posiłek w pracy oraz po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu

Luzowanie obostrzeń w maju 2021. Rząd ogłosił harmonogram

Zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust na wolnym powietrzu to jedno z wielu obostrzeń, które rząd zniósł bądź zamierza zluzować w maju. Przypomnijmy, że przywrócono już m.in. działalność części instytucji kultury (muzea i galerie sztuki) oraz naukę stacjonarną dla klas I-III szkoły podstawowej.

Obostrzenia
fot. KPRM

Od 8 maja powszechnie otwarte będą również hotele - z zastrzeżeniem obłożenie do maksymalnie 50 proc. Od połowy maja uruchomione zostaną także ogródki gastronomiczne, będzie też można organizować imprezy okolicznościowe na wolnym powietrzu do 25 osób. 

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach

Koronawirus w Polsce zdaje się nieco słabnąć. Od prawie dwóch tygodni dzienna liczba nowych zakażeń nie przekroczyła 10 tys. (ostatni raz miało to miejsce 23 kwietnia). W ostatnich dniach statystyki zakażeń przedstawiały się następująco: czwartek - 6431, środa - 3896, wtorek - 2296, poniedziałek - 2525.

Warto przy tym dodać, że liczby z poniedziałku i wtorku to efekt "długiego weekendu", gdy zwykle przeprowadza się mniej testów. Widać też, że w czwartek statystyki znacznie wzrosły względem kilku poprzednich dni. Można jednak stwierdzić, że  trzecia fala koronawirusa, która mocno dała się we znaki Polakom w marcu i kwietniu, ustępuje.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl/KPRM