Zamknij

W szkołach sportowych i branżowych wracają zajęcia w formie tradycyjnej

30.11.2020 06:40
Praktyki zawodowe, obostrzenia koronawirusowe
fot. EAST NEWS

Od poniedziałku, 30 listopada, w szkołach branżowych wraca część zajęć w trybie stacjonarnym. W drodze wyjątku uczniowie mogą od dziś uczęszczać na zajęcia sportowe i praktyki zawodowe.

Szkoły pozostaną zamknięte, a nauka zdalna wydłużona aż do początku stycznia 2021 roku. Rozbrat z nauką potrwa jednak dłużej, uwzględniając planowane na 4 stycznia rozpoczęcie dwutygodniowych ferii zimowych dla całej Polski.

Niektórzy uczniowie już dziś stawią się jednak na część zajęć w trybie stacjonarnym. W drodze wyjątku Ministerstwo Edukacji Narodowej zezwoliło na zajęcia sportowe i zawodowe w szkołach branżowych. Zmiany zakłada rozporządzenie ministra edukacji i nauki podpisane 24 listopada br.

Wracają zajęcia tradycyjne. W tych szkołach obowiązują wyjątki od obostrzeń

Rozporządzenie zakłada, że zajęcia sportowe będą odbywały się w szkołach podstawowych, tzw. sportowych. Mają być realizowane na podstawie programów szkolenia, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.

Zobacz także

Drugi wyjątek, zakładający naukę w formie tradycyjnej, to zajęcia praktyczne w szkołach branżowych (dawne zawodówki). MEN zastrzegł, że mogą odbywać się w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Wyjątek dotyczy też centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Praktyki zawodowe uczniowie mogą odbywać również u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.  

Zobacz także

RadioZET.pl/MEN.gov.pl

C