Zamknij

Jakie mutacje koronawirusa dominują w Polsce? GIS podał szczegóły

Magdalena Barszczak
17.06.2021 19:23
koronawirus
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News

W Polsce dominuje obecnie wariant alfa (brytyjski) koronawirusa, ale są też inne. Najnowsze dane na temat liczby poszczególnych mutacji podał GIS.

Koronawirus w Polsce słabnie, jednak wciąż istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się w naszym kraju bardziej zaraźliwych wariantów. Dane GIS mówią, że oprócz dominującego w Polsce obecnie wariantu brytyjskiego (alfa) zidentyfikowano 12 przypadków wariantu gamma (brazylijskiego), 84 wariantu delta (indyjskiego) i 33 wariantu beta (południowoafrykańskiego).

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że w najbliższym czasie 6,5 mln zł trafi na doposażenie wybranych laboratoriów sanepidu. Ministerstwo spodziewa się, za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany. Wynik badania ma być znany przed upływem izolacji zakażonego. Osoby, u których wykryte zostaną groźne warianty, np. delta, zwolnienie z kwarantanny i izolacji uzyskają po negatywnym wyniku testu.

GIS: Sekwencjonowanie ułatwia przewidywanie dalszego przebiegu pandemii

Kierujący pracami Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka wyjaśniał w środę, że planowana jest m.in. budowa infrastruktury i wzmacnianie kompetencji inspekcji w zakresie badań laboratoryjnych. Sekwencjonowanie wykonywane jest, by identyfikować i charakteryzować szczepy krążące w populacji.

- Sekwencjonowanie pomaga w monitorowaniu sytuacji epidemiologicznej oraz w dużym stopniu tłumaczy dotychczasowe wzrosty zapadalności, ułatwia też przewidywanie dalszego przebiegu epidemii – akcentuje GIS. 

Obecnie sekwencjonowanie próbek prowadzi w kraju kilka jednostek. Budowanie kompetencji inspekcji sanitarnej w zakresie badań laboratoryjnych obejmować ma m.in. uruchomienie sekwencjonowania w laboratoriach inspekcji w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i w Warszawie.

Eksperci oceniają, że ryzyko zawleczenia i rozprzestrzenienia wariantów wirusa jest duże, szczególnie w sytuacji zwiększonego ruchu turystycznego w nadchodzących miesiącach wakacyjnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP