Zamknij

Szczyt trzeciej fali koronawirusa za nami? Adam Niedzielski ujawnił nowe dane

15.04.2021 06:55
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Współczynnik reprodukcji koronawirusa - pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z Covid-19 - wynosi obecnie dla Polski 0,89 i w żadnym regionie nie przekracza 1,0 – podał w środę wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wskaźnik R, zwany również współczynnikiem reprodukcji wirusa, informuje, na jakim etapie jest epidemia. Pokazuje on, jaka jest zaraźliwość, ile osób może zarazić jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie Covid-19.

Jeśli wskaźnik wynosi więcej niż 1, oznacza to, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, co świadczy o tym, że epidemia wciąż się rozwija. Gdy współczynnik R wynosi poniżej 1, to znak, że epidemia zwalnia i coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.

"Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym, ile osób statystycznie zakaża zakażony, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0" – podał w środę wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia załączył wykaz datowany na 12 kwietnia, z którego wynika, że najwyższy wskaźnik reprodukcji koronawirusa jest w województwie łódzkim (0,99) i lubelskim (0,96), a najniższy na Mazowszu (0,84) oraz na Warmii i Mazurach (0,85). Od początku epidemii badania potwierdziły w Polsce zakażenie koronawirusem u 2 621 116 osób, z których 59 930 zmarło.

RadioZET.pl/PAP