Zamknij

Toksyczna gąsienica zaobserwowana w Polsce. "Unikajcie tych miejsc"

05.07.2022 15:49
toksyczna gąsienica
fot. Screen

Na wierzbach w miejscowości Białośliwie w powiecie pilskim pojawiły się korowódki dębówki, czyli toksyczne gąsienice, które mogą okazać się groźne dla człowieka. "Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedlisk gąsienic i niezatrzymywanie się pod drzewami" - alarmują urzędnicy.

Urzędnicy z Białośliwia (pow. pilski) alarmują, że na przydrożnych wierzbach zaobserwowano niebezpieczne, toksyczne gąsienice - korowódki dębówki. Kontakt z nimi może być groźny dla człowieka.

"Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedlisk gąsienic i niezatrzymywanie się pod drzewami. W najbliższym tygodniu zostanie przeprowadzony oprysk w celu zapobieżenia dalszej gradacji owada" - ostrzega Urząd Gminy.

Toksyczna gąsienica w Polsce. Ważne ostrzeżenia

W tym przypadku nie jest potrzebny kontakt bezpośredni z gąsienicą, aby doznać dolegliwości zdrowotnych. Chodzi o toksyczne zapalenie skóry, swędzenie, powstawanie bąbli, reakcję alergiczną, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny.

Jeżeli dojdzie do bezpośredniego kontaktu z owadem, należy szybko zdjąć ubranie i wyprać je w 60 stopniach. Następnie należy wziąć prysznic i dokładnie umyć włosy. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Gniazda korowódki dębówki utrzymują się na drzewach nawet do pięciu lat. Włoski owada mogą być przenoszone przez wiatr na duże odległości.

RadioZET.pl/ Fakty Pilskie

C