Szczątki mamuta na budowie II linii metra. Niezwykłe znalezisko

Redakcja
03.12.2018 16:57
Szczątki mamuta na budowie II linii metra. Niezwykłe znalezisko

Przy stacji metra C08 Płocka na Woli znaleziono kości prehistorycznego ssaka. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tysięcy lat - poinformowało biuro prasowe warszawskiego metra.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Zaskakujące znalezisko na budowie II linii metra w Warszawie. Przy stacji metra C08 Płocka na Woli odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tysięcy lat" - napisano w komunikacie.

Na kość miednicy i fragmenty szkieletu robotnicy trafili 6 metrów pod ziemią podczas prac przy budowie wentylatorni stacyjnej. Wkrótce potem na miejscu pojawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które nadzoruje budowę tego odcinka II linii metra. Na czas wydobycia znaleziska i poszukiwania artefaktów (np. narzędzi krzemiennych) prace na budowie wstrzymano.

"Kości mogą należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia"

- Znalezione szczątki zostały przez nas wydobyte i oczyszczone. Będą przedmiotem dalszych badań dla ustalenia dokładnego gatunku tego zwierzęcia, jego chronologii oraz okoliczności śmierci – powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Brzeziński.

Zobacz także

Wstępne informacje wskazują, że kości mogą należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego, które żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu (zwanego często epoką lodowcową). Mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton. Wiek znaleziska datuje się na 100-120 tysięcy lat - podano w komunikacie.

Zobacz także

W tamtych czasach w rejonie budowy na obecnej Woli znajdowało się jezioro.

Zobacz także

- Nie jest wykluczone, że ten osobnik penetrował jezioro podczas jego zamarznięcia, nastąpiło załamanie lodu i tam zakończył swoje życie – dodał Brzeziński.

RadioZET/PAP/JZ