Zamknij

Kościół apeluje do polityków. "O zawieszenie rywalizacji dotyczącej wyborów"

03.04.2020 15:34
KEP
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Polski episkopat zaapelował do partii politycznych, by zaprzestały wszelkiej rywalizacji przed wyborami prezydenckimi. - Zachęcam do porozumienia ponad podziałami w tej sprawie, do czego Polacy byli zawsze zdolni w trudnych dla Ojczyzny chwilach – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Nie skomentował, czy Kościół popiera organizację wyborów 10 maja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kościół apeluje o jedność i powstrzymanie się od wyborczej rywalizacji w dobie epidemii koronawirusa. Głos w sprawie zabrał przewodniczący KEP, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zobacz także

Apeluję do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich. Zachęcam do porozumienia ponad podziałami w tej sprawie, do czego Polacy byli zawsze zdolni w trudnych dla Ojczyzny chwilach

– podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W stanowisko przekazał, że Kościół „w pełni popiera zasady bezpieczeństwa wprowadzone w okresie pandemii przez rząd oraz zachętę do ograniczenia wszelkich kontaktów i pozostania w domach”. Zaakcentował wymóg zawieszenia walk politycznych.

Zobacz także

W trudnej sytuacji związanej z niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia ludzkiego zasadniczym przedmiotem troski powinno być dobro człowieka, o którym Kościół zawsze przypominał. Dlatego apeluję do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o „ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej” dotyczącej wyborów prezydenckich

– wskazał abp Gądecki.

Kościół rzadko tak stanowczo apeluje w sprawach dotyczących sporów politycznych. Ostatni raz z oficjalnym przesłaniem wystąpił w lipcu 2017 roku, w czasie nasilenia protestów przeciwko reformie sądownictwa.

RadioZEt.pl/Episkopat.pl